EU by mohla slevit z požadavků na uspořádání rybolovu po brexitu

Při dalším kole vyjednávání o podobě vzájemných vztahů mezi EU a Británií po brexitu by Evropská unie mohla příští týden slevit ze svých požadavků na rybolov v britských vodách, píše dnes agentura Reuters, která se odvolává na nejmenovaného evropského diplomata. Pokud by se tak stalo, šlo by o první zásadní ústupek EU v debatách s Londýnem po brexitu.

Právo na rybolov v britských vodách je jedním z hlavních sporných bodů ve vyjednávání mezi Bruselem a Londýnem. Zatímco EU požaduje, aby rybáři z unijních zemí měli stále možnost lovit v moři v blízkosti Británie bez zásadních omezení, Británie s tímto uspořádáním není spokojena a po uplynutí přechodného období na konci roku 2020 hodlá vystupovat jako samostatný přímořský stát, který bude mít nad svými vodami a rybolovem kontrolu.

Podle evropského diplomata se ale nyní objevují náznaky, že by obě strany mohly dospět k dohodě a EU se bude snažit při jednáních příští týden dosáhnout kompromisu: "Budeme se zabývat možným pozměněním naší maximalistické pozice... Je jasné, že stávající podmínky nelze udržet, a proto je zkusíme zúžit," řekl agentuře Reuters.

Rybolov je jedním z klíčových sporných bodů, které blokují debatu o partnerských vztazích mezi EU a Británií. Ta EU letos opustila a nyní se na ni až do konce roku 2020 vztahuje přechodné období, které má sloužit k dojednání nové dohody upravující vzájemné vztahy v řadě oblastí. Zatím ale v tomto ohledu nedošlo k větším výsledkům, situaci nepřispívá to, že jednání se kvůli koronaviru uskutečňují pouze prostřednictvím videokonferencí. EU varovala, že pokud na jednání příští týden nedojde ke změně dynamiky, ocitnou se strany v patové situaci. Londýn totiž opakuje, že nehodlá využít svého práva a požádat o prodloužení přechodného období.

Téma rybolovu je citlivé především pro Francii, uvádí Reuters. Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinová připomněla, že jakékoliv ujednání mezi unií a Británií bude vyžadovat souhlas všech členských států a podle ní není důvod, aby EU svůj postoj k otázkám rybolovu měnila. Zároveň sdělila, že Paříž ráda zváží jakýkoliv nový návrh Londýna.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brexit Velká Británie rybaření

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy