Macron čelí nové aféře. Začalo vyšetřování šéfa dolní komory parlamentu

Francouzské úřady zahájily vyšetřování předsedy dolní komory parlamentu Richarda Ferranda kvůli podezření z nepoctivých obchodních praktik. Informovala o tom dnes agentura AFP. Blízký spojenec prezidenta Emmanuela Macrona obvinění odmítá a prohlásil, že funkci předsedy Národního shromáždění hodlá nadále vykonávat. Macron mu vyjádřil svou důvěru.

Přidejte svůj názor

Emmanuel Macron
doporučujeme

Ferrand se předsedou dolní komory francouzského parlamentu a tedy čtvrtým nejvyšším ústavním činitelem stal přesně před rokem. Předtím vedl parlamentní frakci vládní strany Republika v pohybu (REM). V roce 2017 také krátce zastával funkci ministra pro územní soudržnost ve vládě premiéra Édouarda Philippa. Před vstupem do Macronova hnutí byl členem Socialistické strany.

Vyšetřování čelí Ferrand kvůli tomu, že jako šéf pojišťovací společnosti v Bretani v roce 2011 pronajal nemovitosti, které patřily jeho známému. Ve středu jej kvůli tomu vyšetřovatelé v severofrancouzském Lille celý den vyslýchali, uvedla agentura AFP.

"Předseda Národního shromáždění je odhodlán pokračovat v úkolu, který mu byl svěřen jeho politickou rodinou a jeho voliči," uvedl v prohlášení Ferrandův úřad.

Mluvčí francouzské vlády Sibeth Ndiayeová řekla, že prezident Macron má v předsedu dolní komory nadále "plnou důvěru". Označila jej za "loajálního" a zdůraznila, že je nutné respektovat presumpci neviny.

Zástupci opozice nicméně již Ferranda vyzvali, aby na svou funkci rezignoval.

Zahájení formálního vyšetřování ve Francii znamená, že úřady mají "závažné či související indicie", že došlo k trestnému činu. Pokud se vyšetřovatelům podaří shromáždit dostatek důkazů, může státní zastupitelství podat obžalobu. Stíhání může ale také zastavit.

Francouzské úřady se stejným případem zabývají již podruhé. Právě kvůli prvnímu vyšetřování Ferrand v roce 2017 opustil funkci ministra. Úřady se ale nakonec rozhodly obžalobu nepodat. Znovu se k případu vrátily poté, co protikorupční skupina Anticor podala novou stížnost.

Ve stejný den jako Ferranda začaly francouzské úřady vyslýchat také další dva bývalé členy vlády z centristické strany MoDem, která je spojencem Macronovy Republiky v pohybu. François Bayrou a Marielle de Sarnezová čelí podezření v případu fiktivních europoslaneckých asistentů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn zažil den bez aut, lidé jezdili na kole a cvičili jógu

22.09.2019 18:03 Britská metropole dnes zažila den bez aut. Automobily a autobusy například na slavném mostě Tower…

Jeden z nejhledanějších teroristů dopaden? V Řecku spadla klec

22.09.2019 16:29 Aktualizováno Řecká policie zadržela 65letého Libanonce, který je podezřelý z podílu na únosu amerického letadla…

Pokus o žhářský útok na německé ministerstvo? Policie vyšetřuje závažný…

22.09.2019 16:24 Německá policie vyšetřuje pokus o žhářství v budově ministerstva hospodářství a energetiky v…

Zpřísní Slovensko potraty? Debata je bouřlivá, v Bratislavě se pochodovalo…

22.09.2019 16:01 Aktualizováno Tisíce lidí dnes v centru Bratislavy protestovaly proti interrupcím. Shromáždění a následný průvod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama