Macron má navzdory problémům velkou šanci na znovuzvolení

Francouzský prezident Emmanuel Macron má za sebou čtyři a půl roku ve funkci hlavy státu. Polovina obyvatel Francie podle průzkumu uznává jeho schopnost spravovat zemi a vládnout, přesto jsou názory Francouzů na Macrona někdy velmi vyhraněné. Mnozí odsuzují jeho údajně nedostatečnou znalost regionů a problémů obyčejných lidí, neschopnost spojovat nebo aroganci.

Emmanuel Macron

Prezidentovi se sice od posledních voleb podařilo obrousit hrany veřejného mínění o své osobě, přesto má už jen čtyři měsíce na to, aby spoluobčany přesvědčil, že je nejlepším kandidátem v nadcházejících prezidentských volbách.

První kolo prezidentských voleb ve Francii je naplánované na neděli 10. dubna. V čele všech dosavadních průzkumů se zhruba se čtvrtinou preferenčních hlasů drží právě Macron. Na druhém a třetím místě s odstupem několika procentních bodů jsou europoslankyně a šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová a bývalý politický komentátor, často označovaný jako krajně pravicový, Éric Zemmour. Jejich vzájemné pořadí se v různých průzkumech mění.

Při nástupu do Elysejského paláce bylo Macronovi 39 let. Stal se tak nejmladším francouzským prezidentem. Téměř pět let po svém zvolení přesvědčil Francouze o svých schopnostech vládnout. Podle průzkumu Ifop-Fiducial pro rozhlasovou stanici Sud Radio, který byl zveřejněn na konci října, téměř každý druhý uznává jeho "postavení" hlavy státu. Schopnost "hájit zájmy Francie" a "vědět, kam směřuje," či "kompetentnost" mu rovněž přiznává téměř polovina dotázaných.

Kromě toho se podle Frédérika Dabiho, generálního ředitele Ifopu pro veřejné mínění, "mírně rozplynul obraz arogantního prezidenta". Macrona popisuje Dabi jako "plastického prezidenta" se schopností přizpůsobit se. "Překvapuje mě zmírnění výčitek vůči muži, který byl obviňován, že zapomíná na střední a dělnickou třídu," pokračuje v analýze pro AFP Dabi. Celkem 47 procent dotazovaných považuje Macrona za sympatického, což je o šest procentních bodů méně, než před třemi lety.

Ve srovnání se svými předchůdci Nicolasem Sarkozym a Françoisem Hollandem je na tom ale Emmanuel Macron po stejné době v čele země v popularitě lépe. Pravicový politik Sarkozy stál v čele Francie v letech 2007 až 2012, při druhé kandidatuře ho porazil Hollande. Obliba socialisty Hollandea na konci jeho mandátu v roce 2017 byla ale tak nízká, že se ani neucházel o znovuzvolení. V tomto srovnání má Macron lepší vyhlídky na znovuzvolení. S Macronovým výkonem v čele státu je aktuálně spokojeno zhruba 40 procent dotazovaných.

Podle analýzy Ifop už také oslabuje Macronův obraz "prezidenta bohatých". Image v regionech mu loni vylepšilo jmenování premiéra Jeana Castexe, který byl do té doby regionálním politikem. Sympatie dalších částí veřejnosti si Macron získal nedávným uvedením francouzsko-americké černošské zpěvačky a tanečnice Joséphine Bakerové do pařížského Panthéonu, kde jsou uloženy ostatky významných francouzských osobností.

Schopnost "sjednocovat" a "chápat potřeby Francouzů" Macronovi podle průzkumu Ifop přisuzuje jen čtvrtina dotazovaných. Zhruba 40 procent jich oceňuje jeho schopnost "nabídnout vizi pro stát". Výhodou proti volbám v roce 2017 jsou jeho nové zkušenosti. A nikdo už nezpochybňuje, zda je tak mladý politik schopen vést zemi.

Ve svých projevech Macron hojně používá slova "společně" a "kolektivně", stále častěji také jezdí do regionů. Vládní většina své uskupení na podporu Macronovy kandidatury tento týden pojmenovala "Společně občané!" (Ensemble citoyens!), čímž chce vyjádřit svou jednotu a nezlomnost, píše Le Figaro. Na jejich setkání v Paříži bylo v pondělí na 1700 politiků, včetně několika současných i bývalých premiérů a ministrů.

Podpora volených zástupců je v systému francouzských prezidentských voleb velmi důležitá. Během podzimu sice mnoho osobností oficiálně oznámilo svou vůli kandidovat, ovšem o jejich zápisu na volební listinu rozhodne až v březnu ústavní rada. Pro účast je totiž potřeba písemná podpora 500 volených představitelů Francie, například poslanců, starostů nebo šéfů regionů. Aktuálně jich je zhruba 42.000 a každý může podpořit jen jednoho kandidáta. Podpisy navíc musejí být od zástupců z nejméně 30 departementů a zároveň z žádného z nich nesmí být více než 50 podpisů. Tento složitý systém od roku 1962 eliminuje zájemce, kteří by měli jen úzkou regionální podporu nebo byli bez vztahu s politikou.

K silným stránkám současného prezidenta patří autorita, přiznává mu ji polovina dotazovaných spoluobčanů. Zároveň by se ale mohla stát jeho slabinou, protože 55 procent dotazovaných ho považuje za "autoritářského". Obdobným způsobem bude muset Macron balancovat v mnoha oblastech, aby zároveň ujistil o svých schopnostech a síle, ale nepůsobil arogantně a nebezpečně. Na výsledky jeho snažení je potřeba počkat do 24. dubna, do druhého kola prezidentských voleb.

Předpověď počasí na příští víkend: Oteplení z průběhu týdne by mělo vydržet

23.01.2022 06:30 Probíhající víkend ještě neskončil, díky meteorologům už ale mohou lidé vyhlížet i ten poslední…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Britové obvinili Kreml ze snahy dosadit na Ukrajině proruského vůdce

23.01.2022 11:03 Britské ministerstvo zahraničí obvinilo Kreml ze snahy dosadit do vedení Ukrajiny proruského vůdce.…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

V Belgii a Německu protestovaly proti koronavirovým omezením tisíce lidí

23.01.2022 19:55 Aktualizováno Zhruba 50.000 lidí dnes podle policie demonstrovalo v Bruselu proti vládním koronavirovým opatřením…

Berlusconi je podle médií od čtvrtka v nemocnici v Miláně

23.01.2022 16:41 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi je od čtvrtka v nemocnici v Miláně. S odkazem na…

V podvozku letadla v Nizozemsku objevili černého pasažéra, je v nemocnici

23.01.2022 15:23 V podvozku nákladního letadla společnosti Cargolux, které dorazilo z Afriky na letiště Schiphol u…

Protiruské sankce EU by podle Schallenberga neměly zahrnovat plyn

23.01.2022 12:29 Protiruské sankce Evropské unie by se neměly týkat dodávek ruského plynu. V rozhovoru, který dnes…

Německo oznámilo 85 440 nakažených, sedmidenní incidence je opět rekordní

23.01.2022 08:22 V Německu za uplynulý den přibylo 85.440 nových případů koronavirové infekce. Sedmidenní incidence,…

Ve Francii přibylo přes 389 tisíc nakažených, odpůrci covid pasů…

22.01.2022 21:49 Aktualizováno Ve Francii dnes demonstrovali odpůrci zavedení očkovacích pasů, které znemožní neočkovaným lidem…

Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta

22.01.2022 20:28 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta. Napsala…

Neznámý útočník pobodal v Rakousku ženu na ulici, motiv není jasný

22.01.2022 14:27 Neznámý útočník dnes odpoledne napadl na ulici v rakouském městě Klagenfurt ženu a pobodal ji.…

Merz byl zvolen novým předsedou německé CDU

22.01.2022 13:40 Aktualizováno Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou…

Polsko hlásí rekordní počet nově nakažených koronavirem

22.01.2022 11:08 V Polsku za poslední den přibylo rekordních 40.876 nových případů nákazy koronavirem, uvedlo…

Související:

Právě se děje

reklama