Merkelová vzdala úctu obětem neonacistů

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vzdala úctu obětem neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) u jejich památníku ve východoněmeckém městě Zwickau (Cvikov). Hlavní součástí pietního místa je deset nově vysázených stromů, z nichž každý symbolizuje jednu oběť. Merkelová se zúčastnila ceremonie u stromů připomínajících zavraždění deseti lidí v letech 2000 až 2007, většinou imigrantů tureckého původu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Angela Merkelová
doporučujeme

Minulý měsíc někdo uřezal mladý doubek, který připomínal první oběť NSU, květináře tureckého původu Envera Simseka. V Německu v posledních letech sílí obavy ze vzestupu násilného krajně pravicového extremismu.

"Učiníme vše pro to, aby se takové věci už nikdy neopakovaly," prohlásila dnes Merkelová. Opodál mezitím hrstka krajně pravicových demonstrantů kancléřku vyzývala k odchodu.

Jediná známá přeživší členka NSU, Beate Zschäpeová, byla loni odsouzena k doživotnímu vězení. Její dva kolegové, Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, spáchali sebevraždu, když byla trojice v roce 2011 odhalena.

Německem v poslední době otřáslo několik násilných činů přičítaných pravicovým extremistům. Například v červnu byl zastřelen Walter Lübcke, který stál v čele regionální správy v severní části Hesenska. Zadržen byl v souvislosti s vraždou člen krajně pravicové scény Stephan E. Minulý měsíc se 27letý Němec pokusil spáchat útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle. Když se mu nepodařilo proniknout do svatostánku, zabil dva kolemjdoucí. Poté byl zatčen.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Slovensko truchlí: Státní smutek za oběti tragédie u Nitry, Čaputová je…

15.11.2019 20:26 Aktualizováno Slovensko dnes státním smutkem uctilo oběti středeční nehody linkového autobusu, který se srazil s…

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama