Milion chvilek uspořádá přes 80 akcí k srpnu 1968 a 1969

Spolek Milion chvilek v pátek uspořádá více než 80 kulturních a diskusních akcí připomínajících události srpna 1968 a 1969. Půjde o proslovy a vzpomínky pamětníků, koncerty, filmy, rekonstrukce vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968 nebo pietní shromáždění.

Mikuláš Minář
doporučujeme

Organizace to uvedla v tiskové zprávě. Akce se budou konat například v Praze, Plzni, Brně, Českých Budějovicích, Olomouci, Ostravě nebo Ústí nad Labem.

"Roky 1968 a 1969 hrají zásadní roli v dějinách naší země a tváří v tvář současnému dění u nás i v zahraničí je čím dál důležitější si tyto události připomínat. Na nikoho, kdo odvážně a vytrvale hájil demokratické principy i v těch chvilkách, při kterých šlo o život, nesmíme nikdy zapomenout," uvedl místopředseda spolku Benjamin Roll.

Například v Praze 1 se bude konat pochod, který začne v ulici Politických vězňů, na Václavském náměstí se uskuteční koncert. V Plzni na náměstí Republiky bude podle organizátorů komornější akce s minutou ticha a zapálením svíček, na Masarykově náměstí v Ostravě se uskuteční demonstrace, na Jakubském náměstí v Brně bude mimo jiné audiovizuální výstava.

Před 52 lety do tehdejší ČSSR vpadla vojska armád Varšavské smlouvy. O rok později na první výročí okupace se konaly občanské protesty. Rozehnaly je československé bezpečnostní složky. Zákrok si tehdy vyžádal sedm mrtvých a mnoho zraněných. Tehdejší masové protesty začaly už 19. srpna, lidé při nich vyjadřovali nespokojenost s politikou nového komunistického vedení. Vyvrcholily 21. srpna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orbán nepochodil. Babiš odmítá řešit jeho výzvu k rezignaci Jourové

01.10.2020 09:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje během evropského summitu, který dnes začíná v Bruselu, jednat…

Navalnyj řekl, že za jeho otravou stál ruský prezident Putin

01.10.2020 08:29 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj řekl německému časopisu, že za zločinem proti němu stál ruský…

Papež Jan Pavel II. vrhá kamenem. Socha vyvolala spory i posměšky

01.10.2020 07:30 Spory v Polsku vyvolala socha zesnulého papeže Jana Pavla II. Dílo sochaře Jerzyho Kaliny na…

Koronavirus: Německo označilo za rizikové 11 regionů, včetně celé Belgie

01.10.2020 07:24 Německo na seznam epidemicky rizikových oblastí zařadilo dalších 11 regionů v Evropě. Ve středu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama