Mluvčí německé vlády: Politika nesrovnává dění v Bělorusku s ČSSR

Srovnávání události v Bělorusku s děním v někdejším Československu či Německé demokratické republice v roce 1989 je úkolem spíše historiků. Politika se věnuje aktuálním problémům a tomu, aby Bělorusové mohli svobodně do ulic. Na dotaz ČTK to na dnešní tiskové konferenci v Berlíně prohlásil mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Steffen Seibert
doporučujeme

"Pro historiky soudobých dějin může být přitažlivé takové linie rozvíjet či dělat podobná srovnání," řekl Seibert na otázku, zda situace v Bělorusku po prezidentských volbách připomíná sérii demokratických revolucí, kterými si země jako někdejší Československo či bývalé východní Německo prošly na sklonku roku 1989.

"Pro politiku, která se nyní věnuje zcela konkrétní situaci v Bělorusku, je podle mě smysluplné soustředit se na tamní zcela specifické zvláštnosti a na to, aby lidé mohli svobodně a důstojně do ulic," dodal Seibert.

Naopak český premiér Andrej Babiš v neděli hovořil o tom, že Bělorusko stojí na křižovatce, která může vyústit v sametovou revoluci jako v Československu v roce 1989, nebo skončit okupací, která v roce 1968 zastavila demokratizaci tehdejšího československého režimu.

O paralele s rokem 1989 nedávno mluvil i zhořelecký biskup Wolfgang Ipolt, který aktuální situaci v Bělorusku přirovnal k východnímu Německu. "Současné situace v zemi je v mnohém podobná roku 1989, když se odhalily podvody během komunálních voleb," odkázal biskup na falšování výsledků hlasování ve východoněmeckých obcích v květnu 1989. "Bělorusko je zemí patřící do Evropy. Lidé žijící v této diktatuře si zaslouží naši solidaritu," řekl Ipolt.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes apeloval na běloruskou armádu, aby v současné krizi nezasahovala proti vlastnímu obyvatelstvu. Rovněž vyzval autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby s opozicí zahájil dialog. Seibert prohlásil, že je nezbytné, aby se požadavky opozice i demonstrantů vyřešily uvnitř Běloruska.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Varšavě mají nový kostel. Vzorem byl istanbulský chrám, má i jeho název

20.09.2020 21:09 Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech.…

Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se…

20.09.2020 18:34 Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest…

V Düsseldorfu se měla konat velká demonstrace proti restrikcím, dorazilo…

20.09.2020 18:18 Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama