Morawiecki vyzval Rusko, aby neintervenovalo v Bělorusku

Polská vláda vyzývá Rusko, aby okamžitě odstoupilo od plánů vojenského zásahu v Bělorusku pod falešnou záminkou "obnovení kontroly" v zemi, napsal dnes polský premiér Mateusz Morawiecki na twitteru. Dodal, že ruská intervence by představovala "nepřátelský akt, porušení mezinárodního práva a lidských práv Bělorusů, kteří by měli svobodně rozhodovat o vlastním osudu".

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ruské televizi řekl, že nechal vytvořit policejní zálohy, o což jej požádal běloruský protějšek Alexandr Lukašenko. Tyto síly by byly nasazeny v sousední zemi, pokud by se tam situace vymkla kontrole. Putinova slova si polská média vyložila jako potvrzení, že Rusko je připraveno k intervenci v Bělorusku, jehož obyvatelstvo se bouří proti autoritářskému režimu.

Polské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo běloruského velvyslance, aby protestovalo proti "neopodstatněným obviněním" z úst běloruského prezidenta. Lukašenko obvinil Polsko ze záměru zabrat západní část země okolo Grodna, pokud se krize v Bělorusku zhorší. "Sdělil jsem velvyslanci, že Polsko nesouhlasí s takovým obviněním. Jsme jím udiveni, zklamáni a znepokojeni," prohlásil po jednání náměstek ministra zahraničí Marcin Przydacz podle agentury PAP. "V Polsku se vůbec nedebatuje o změnách hranic, vůbec se nepřesouvají vojska," dodal s tím, že Lukašenko a jeho okolí straší Bělorusy "vymyšleným vnějším nepřítelem".

Běloruské ministerstvo zahraničí si naopak předvolalo polského chargé d´affaires v Minsku Marcina Wojciechowského, aby vyjádřilo rozhodný protest proti polskému vměšování do běluruských záležitostí a nepřátelským a nepřípustným vyjádřením polských politiků a představitelů, uvedl server Tut.by s odvoláním na resortního mluvčího.

V Bělorusku pokračují třetím týdnem protesty proti vyhlášení Alexandra Lukašenka vítězem nedávných prezidentských voleb. Opozice oficiální výsledek odmítá jako zfalšovaný a žádá Lukašenkovo odstoupení a nové hlasování. Neustává ani snaha režimu o ukončení protestů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fridays For Future: Po celém světě se manifestuje za ochranu klimatu,…

25.09.2020 12:18 Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu…

Nakažených na Slovensku strmě přibývá, premiér Matovič chce opatření proti…

25.09.2020 11:19 Aktualizováno Slovensko ve čtvrtek třetí den v řadě zaznamenalo nový rekord potvrzených nových případů nákazy…

Vědci jsou na stopě pasivnímu očkování na covid. Mohli by léčit i již…

25.09.2020 10:59 Berlínští vědci izolovali z krve lidí, kteří prodělali nákazu novým typem koronaviru, téměř 600…

Obavy z osudu výjimek mají i pendleři jezdící z Německa do Česka

25.09.2020 09:26 Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku hledí s obavami na karanténní opatření nejen čeští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama