Na Sicílii míří loď s migranty zachráněnými na moři

Do sicilského přístavu Augusta míří loď s 422 migranty zachráněnými na moři. Francouzská nevládní organizace SOS Méditerranée, která plavidlo Ocean Viking provozuje, uvedla, že Itálie zakotvení v přístavu schválila. Doplout do přístavu by plavidlo mělo kolem 19:00 SEČ, píše agentura AFP.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Italské úřady vstup v přístavu schválily několik hodin poté, co koordinátorka záchranných operací plavidla Luisa Alberová oznámila, že na palubě lodi je 422 lidí, včetně kojenců, dětí, těhotných žen a nezletilých bez doprovodu. "Mají stejná práva, jako kdokoliv zachráněný na moři. Naléhavě se musí vylodit v bezpečném přístavu," uvedla. "Počasí se zhoršuje a očekává se déšť a silný vítr, což situaci ještě zhorší," dodala.

Migranti byli zachráněni ve čtvrtek a v pátek v centrální části Středozemního moře, přičemž 121 z nich se tísnilo v gumovém člunu. Někteří při záchranné operaci spadli do moře, ale byli vyloveni.

Původně bylo dohromady při čtyřech operacích za dva dny zachráněno 424 migrantů. V sobotu ale byli těhotná žena a její partner evakuováni helikoptérou na Maltu, stálo v tiskovém prohlášení Alberové.

Osm ze zachráněných migrantů bylo na palubě pozitivně testováno na koronavirus. Navzdory přelidněnosti plavidla se je podařilo umístit do izolace. Alberová uvedla, že infekce na palubě znásobila naléhavost žádosti o vylodění.

Itálie za pandemie začala migranty ze záchranných lodí kotvících v přístavu evakuovat do jiných plavidel, kde se mohou izolovat. Děti jsou však většinou převezeny do bezpečí na pevninu. V posledních letech nemá většina migrantů, kteří se dostanou do Itálie po moři, nárok na azyl, jelikož jsou označováni za ekonomické migranty, nikoliv uprchlíky prchajícími před konfliktem, píše AP.

Ocean Viking se letos na moře vrátila po pěti měsících v italských docích, kde ji zadržovaly italské úřady a žádaly zdlouhavé a nákladné opravy. Po zastávce v Marseille, sídle SOS Méditerranée, brázdí vody mezi Evropou a Afrikou od 11. ledna.

Za celý loňský rok při snaze dostat se z Afriky do Evropy ve vodách Středozemního moře přišlo o život více než 1200 migrantů, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci.

Lodě nevládních organizací, jako je Ocean Viking, zachraňují životy, ale již několik let jsou obviňovány, že nahrávají pašerákům lidí. Od začátku krize migrační krize v roce 2015 se ale Evropská unie neshodla na tom, jak problém řešit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Šíření koronaviru zpomaluje. Zemřelo už 2,6 milionu lidí

09.03.2021 07:40 Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Německo výrazně urychlí očkování, zapojí se 75 tisíc lékařů

08.03.2021 21:48 Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku…

Papež František zvažuje cestu na Slovensko

08.03.2021 20:46 Papež František dnes oznámil, že se v září vydá do Maďarska. Naznačil také, že při této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama