Na vakcíně proti koronavirům už se mohlo pracovat roky. Rozhodlo se jinak

Plán na urychlení vývoje vakcín předložila Evropská komise farmaceutickým společnostem již před třemi lety. Návrh, který byl vytvořen zástupci Evropské komise v rámci iniciativy pro inovativní léčiva (IMI), byl ale zamítnut. S exkluzivním odhalením přichází britský deník Guardian.

Ve svém návrhu komise uvedla, že výzkum by mohl urychlit vývoj vakcín proti prioritním patogenům na co nejkratší možnou dobu, ale podle deníku Guardian farmaceutické společnosti, které spadají do systému IMI, tuto ideu zavrhly. Správní rada IMI je složena z členů Evropské komise a zástupců Evropské federace farmaceutického průmyslu (EFPIA), kam můžeme zařadit firmy jako Pfizer nebo Johnson & Johnson. Guardian uvádí, že informace o odmítnutí návrhu byly obsaženy ve zprávě Corporate Europe Observatory (CEO).

V současné době je v klinických studiích osm potenciálních kandidátů na vakcínu proti covid-19, ale neexistuje žádná záruka, že vakcína bude v budoucnosti opravdu vyvinuta. V posledních týdnech došlo ke kritice farmaceutického průmyslu za to, že upřednostnil léčbu chronických onemocnění, která jsou více zisková, před infekcemi.

V minulém roce se podle analýzy Bloomberg Intelligence zjistilo, že 20 největších farmaceutických firem se zaměřovalo na zhruba 400 výzkumů, přibližně polovina se soustředila na léčbu rakoviny, jen 65 se věnovalo infekcím.

Podle Guardian IMI vyslovila nesouhlas i v roce 2018 v otázce financování projektu s nadací, která usilovala o řešení prioritních infekcí, jako byl SARS nebo MERS, které vyvolávají koronaviry.

Návrh z roku 2017 zahrnoval zdokonalení počítačových simulací a analýzy testování na zvířatech, aby regulační orgány získali větší důvěru ve schvalování vakcín. „Zatímco návrh nebyl podporován průmyslovým odvětvím EFPIA, je toto téma považováno za velmi důležité a bude dále diskutováno,“ stojí uvedeno ve zprávě podle Guardianu. Závěrem se dodává, že se neočekává okamžitá investice. Přesto mluvčí IMI uvedla, že infekční choroby a vakcíny byly prioritou od samého začátku. Vypíchla projekt Zapi zahájený v roce 2015 po epidemii eboly za 20 milionů eur.

Zpráva CEO uvedla, že existují značné mezery ve výzkumu IMI, a zpochybnila, jestli by IMI i nadále měla být hlavním hnacím motorem medicíny. Podle Guardianu bylo ve zprávě bylo uvedeno, že na 7 z 25 priorit WHO nevedlo IMI žádný výzkum. Výzkumy, kterým IMI věnovalo svou pozornost, se týkají Alzheimerovy choroby, a to hned v 17 projektech, poté 12 výzkumů zabývajících se diabetem a 10 rakovinou. Ačkoliv jsou to nemoci důležité, podle Guardianu neexistuje žádný širší zájem o poskytování léčby, což ve zprávě vede k otázce, zda byly peníze EU správně použity.

„Je zřejmé, že tyto nemoci netrpí selháním trhu, protože globální farmaceutický průmysl do nich již investuje velké prostředky, což není překvapivé, vzhledem k velkému tržnímu potenciálu nových léčebných postupů,“ uvádí organizace CEO. Mluvčí IMI dodala, že financování v oblasti infekčních chorob bylo hrazeno až z třetiny rozpočtu, včetně léčby eboly nebo tuberkulózy.

Související

Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

očkování EU (Evropská unie) nemoci evropská komise farmaceutické firmy farmacie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy