Německá vláda v krizi. SPD chce měnit koaliční smlouvu, CDU/CSU odmítá

Strany německé konzervativní formace CDU/CSU i nadále odmítají změny koaliční smlouvy, které požadují noví předsedové sociální demokracie (SPD). Zástupci obou sesterských stran to dnes řekli v Berlíně a Mnichově. Pokud svůj postoj nezmění, je možné, že se sociální demokraté rozhodnou vládu kancléřky Angely Merkelové opustit. Vedení trojice stran se má k jednání sejít ještě před Vánoci.

"Nová koaliční smlouva nebude," vyslal dnes z bavorské metropole jasný vzkaz koaličnímu partnerovi šéf CSU Markus Söder. Jednou vyjednané smlouvy je podle něj třeba dodržovat. Zároveň ale signalizoval připravenost vést s SPD alespoň rozhovory o otázkách, které nejsou součástí koaliční smlouvy. Žádný nárok na realizaci takových představ ale podle bavorského ministerského předsedy není.

Ještě razantnější byl v odmítnutí požadavků SPD saský ministerský předseda za CDU Michael Kretschmer. "Máme koaliční smlouvu, ta platí. A otázka (o její změně) se vůbec nenabízí," uvedl před zasedáním vedení křesťanských demokratů v Berlíně. Jestliže strany chtějí, mají ve vládě pokračovat. "Jestliže to někdo nechce, měl by být upřímný a z vlády odejít," podotkl. Proti ústupkům je také šéf poslanců CDU/CSU Ralph Brinkhaus.

Noví předsedové SPD - členka Spolkového sněmu z Bádenska-Württemberska Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans - požadují mimo jiné postupný růst minimální mzdy na 12 eur (306 korun) za hodinu, výrazné zvýšení investic do infrastruktury nebo důslednější boj proti klimatickým změnám. Oba politici jsou představiteli levicového křídla v SPD.

I proto s nimi na čele strany bude vládnutí velké koalice v každém případě složitější, myslí si Söder. "Sjezd (SPD) změnil situaci v republice," je přesvědčen.

Sociální demokracie se na víkendovém sjezdu v Berlíně dohodla mimo jiné na tom, že na základě výsledků vyjednávání o změnách koaliční smlouvy rozhodne o tom, jestli v koalici zůstat, nebo z ní odejít. Ve druhém případě by CDU/CSU musela pro svou vládu hledat nové koaliční partnery, nebo vládnout menšinově. Předčasné volby v příštím roce nejsou pravděpodobné, protože Německo v jeho druhé polovině bude předsedat Evropské unii.

Související

Více souvisejících

Konzervativní unie CDU/CSU Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Německo Markus Söder Angela Merkelová Michael Kretschmer (saský premiér)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 35 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy