Německo hlásí nejvyšší přírůstek zemřelých od začátku pandemie, za vysoce rizikové považuje tři země

V Německu ve středu zemřelo dalších 1244 lidí nakažených koronovirem, což je nejvyšší denní bilance od začátku pandemie. Celkem podle statistik Institutu Roberta Kocha (RKI) s covidem-19 zemřelo 43.881 lidí. Nákaza koronavirem se ve středu v Německu, které má 83 milionů obyvatel, potvrdila u 25.164 lidí. Šéf RKI Lothar Wieler dnes Němce ujistil, že do konce tohoto roku bude pandemie pod kontrolou.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Doposud nejvíce zemřelých v souvislosti s nákazou zaznamenali minulý čtvrtek, kdy jich bylo 1188. Rekord v počtu nových nákaz je 33.777 z 18. prosince, z toho ale 3500 byly případy nahlášené se zpožděním. Celkem Německo eviduje skoro 1,98 milionu infikovaných. RKI odhaduje, že asi 1,6 milionu lidí se už z nákazy uzdravilo.

Kvůli zhoršené epidemické situaci německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden po jednání s premiéry spolkových zemí mimo jiné oznámila prodloužení karanténních omezení nejméně do 31. ledna a omezení volného pohybu osob na maximální vzdálenost 15 kilometrů od domova pro okresy a města, kde počet nových případů nákazy přesáhne 200 na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn ve středu řekl, že nelze očekávat zrušení všech opatření na začátku února. Podle něj bude nutné vydržet s restrikcemi ještě "dva, tři měsíce", než začne působit efekt očkování.

Šéf RKI Lothar Wieler dnes řekl, že pandemie covidu-19 bude pod kontrolou do konce letošního roku. Nyní je podle něj ale situace ještě vážná a to i kvůli novým mutacím, anglické a jihoafrické, jež se v Německu objevily u lidí, kteří přicestovali ze zahraničí. "Kdo nemusí, neměl by nyní cestovat do ciziny," vyzval Wieler v souvislosti s mutacemi Němce.

Na pokraji kapacit jsou podle šéfa RKI nyní nemocnice v deseti ze šestnácti německých spolkových zemí. Pacienti s covidem-19 podle něj zabírají už 85 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Německo jako vysoce rizikové oblasti hodnotí zatím tři země

Německo prozatím za epidemicky vysoce rizikové oblasti považuje Británii, Irsko a Jihoafrickou republiku, a to s účinností od pátku 15. ledna. Na seznam zveřejněný Institutem Roberta Kocha (RKI) byly tyto země zařazeny kvůli výskytu mutací koronaviru, které jsou považovány za mimořádně nebezpečné. Ve výčtu naopak chybí země s obzvláště vysokou incidencí, za které jsou označovány regiony s více než 200 novými případy na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Toto kritérium výrazně překračuje i Česko, na které ovšem Německo nadále nahlíží na jako rizikovou a ne vysoce rizikovou oblast. To ČTK potvrdilo i německé ministerstvo zdravotnictví.

O zařazení země či oblasti na seznam rozhoduje grémium ministerstev zahraničí, vnitra a zdravotnictví. Celé Česko je považováno za epidemicky rizikové od 25. září. Rizikovou se země stává po překročení 50 nových případů na 100.000 obyvatel během sedmi dní. Zda a kdy by Česko mohlo být označeno jako vysoce rizikové kvůli obzvláště vysoké incidenci, není jasné.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka k tomu ČTK řekl, že současný postoj Berlína neznamená, že Česko nebude jako vysoce rizikové označeno. Formálně totiž limit 200 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období překračuje.

Podle aktuálních dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), která jsou ale z přelomu roku, má Česko v průměru posledních dvou týdnů 1119 nakažených na 100.000 obyvatel, což orientačně udává týdenní incidenci 560. Portál Corona.in-Zahlen.de udává, že v Česku je 734 nových případů na 100.000 obyvatel na sedm dní. Deník Die Welt, který ve středu v komentáři označil Česko za hlavní důvod toho, proč se v Německu nedaří dostat pandemii pod kontrolu, českou incidenci stanovil na 829. Portál t-online s odkazem na epidemiologa Tima Ulrichse píše, že Česko nyní dosahuje 848 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní.

RKI uvádí, že označení země za vysoce rizikovou vychází z "kvantitativních a kvalitativních měřítek". Na seznam se tak mohou dostat státy, které limit nedosahují, a zároveň na něm nemusí být regiony přesahující incidenci 200.

To, že Německo neřadí země na seznam rizikových a vysoce rizikových oblastí jen na základě sedmidenní incidence, dnes ČTK sdělilo německé ministerstvo zdravotnictví. "Označení za vysoce rizikové následuje tehdy, když riziková oblast vykazuje obzvláště vysokou incidenci šíření koronaviru SARS-CoV-2, nebo se v ní šíří určité mutace koronaviru SARS-CoV-2," uvedlo ministerstvo. Zároveň ale zdůraznilo, že může být brán v potaz i aktuální vývoj situace v daném regionu. "Česko tak nadále platí za infekčně rizikovou oblast," dodal úřad.

To, že Česko je stále hodnoceno jen jako rizikové, zachovává českým pendlerům výjimku z německých karanténních opatření. Pokud by se Německo označilo Českou republiku za vysoce rizikovou, výjimka pro pendlery zaručena není. Automaticky se s ní v takovém případě počítá pro tranzit, řidiče kamionů, autobusů či strojvedoucí s piloty a lodní posádky. České ministerstvo zahraničí proto očekává, že podmínky pro Čechy jezdící do Německa za prací budou vyjasněny v nejbližší době. "Ty se budou odvíjet mimo jiné od toho, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace v ČR," uvedlo české ministerstvo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo prodlužuje karanténu do 15. února

19.01.2021 16:02 Aktualizováno Protiepidemická karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února. Na dnešním jednání se na…

Unijní země chystají plány pro čerpání z fondu obnovy, komise vidí chyby

19.01.2021 15:52 Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi (EK) k…

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 15:47 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Boeing 737 MAX se příští týden může vrátit na oblohu

19.01.2021 12:48 Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama