Německo pokračuje v rozvolňování, místy otevírá restaurace nebo hotely

Severoněmecká spolková země Šlesvicko-Holštýnsko učinila další krok v rozvolnění, otevřela vnitřní prostory restaurací a otevírá hotely a penziony pro turisty. Užít si nově získanou svobodu mohou především ti, kteří jsou plně očkovaní proti nemoci covid-19, nebo nemoc prodělali.

Kdo takové potvrzení nemá, musí se prokazovat negativním testem na koronavirus. Pravidla zmírňují i další německé země, které postupně obnovují prezenční výuku nebo ruší omezení zavedená takzvanou epidemickou nouzovou brzdou.

Nejvíce volnosti v Německu nabízí Šlesvicko-Holštýnsko, kde je epidemická situace dlouhodobě příznivá. Tato spolková země vykazuje podle Institutu Roberta Kocha (RKI) v sedmidenním průměru 35,1 nového případu na 100.000 obyvatel, což je nejméně v celém Německu.

Počínaje dneškem je ve Šlesvicku-Holštýnsku možné posedět nejen na restauračních terasách, ale také se najíst uvnitř provozoven. Pro turisty se otevírají všechna ubytovací zařízení. Vstup do restaurací a také hotelů je podmíněn očkováním, proděláním nemoci, nebo testováním. Ti, kteří nemohou prokázat imunitu, se v hotelech musí testovat každé tři dny. Testy jsou v této spolkové zemi nezbytné i pro návštěvu muzeí, zábavních parků nebo venkovních akcí.

Turistické ubytování Šlesvicko-Holštýnsko rozvolnilo těsně před letničními svátky, které připadají na nadcházející víkend. Toho řada lidí využila k tomu, aby víkend v zemi strávila. Vyhledávací portály již nyní hlásí, že nabídka je díky velkému zájmu pro zbytek měsíce velmi omezená a že kapacita na Severofríských ostrovech v čele se Syltem je prakticky vyčerpaná i v létě. Zájem neodrazuje ani vysoká cena: na Syltu vychází noc pro nadcházející víkend podle portálu Hometogo v průměru na 250 euro (6400 korun), v létě jak pak přenocování průměrně ještě o dalších dvacet euro (500 korun) dražší.

Hamburk, který má status spolkové země a který se Šlesvickem-Holštýnskem sousedí, se v sedmidenním průměru na 100.000 obyvatel dostal také pod hodnotu padesáti. S rozvolňováním ale město postupuje pomaleji a teprve na víkend chystá otevření restauračních zahrádek.

Turismus naopak rozvolnilo Dolní Sasko, kde se ale prozatím mohou ubytovávat jen obyvatelé této spolkové země. Meklenbursko-Přední Pomořansko tak učiní až 7. června pro vlastní obyvatele a od 14. června pro hosty z ostatních spolkových zemí.

V Meklenbursku-Předním Pomořansku se mezitím obnovila prezenční výuka, pro starší ročníky ale nadále platí dělení tříd na poloviny. Do školy za podmínky střídavého vyučování ve skupinách se vrací i děti v Hamburku. Naopak Berlín obnovení školní docházky zatím neplánuje a zřejmě až do konce školního roku nebude platit povinnost posílat dítě do třídy. Školáci se v takovém případě budou učit distančně.

Do normálního provozu se naopak po několika týdnech vrací berlínské školky, které byly dosud vyhrazeny pro děti rodičů, jejichž profese je důležitá pro fungování státu, samospráv a společnosti.

Berlín nyní s očekáváním hledí na středu, kdy formálně skončí platnost epidemické brzdy. Její odvolání je možné až pět dní poté, co sedmidenní průměr klesne pod stovku. Pod touto hodnotou se průměr drží a klesá od úterý minulého týdne, aktuálně činí 68,6. Rychlému rozvolnění ale zabránily čtvrteční svátek a neděle, které se do podmínky pěti dní pod stovkou nepočítají. V Berlíně proto až do úterý platí přísnější režim včetně omezení nočního vycházení, což se ve středu změní. V pátek budou moci po sedmi měsících první zákazníky přivítat také venkovní posezení restaurací a kaváren. Od 4. června pak Berlín plánuje otevřít hotely pro turisty a zpřístupní se také pavilony zoologických zahrad a mořských světů.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy