Německý ministr financí nevidí důvod sankcí USA pro Nord Stream 2

Budování plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem je soukromou investicí, která energetickou závislost Evropy na ruském plynu nezvýší. Dnes to na konferenci východoněmeckých spolkových zemí podle agentury Reuters prohlásil německý ministr financí Olaf Scholz s tím, že produktovod by neměl být cílem amerických sankcí.

Olaf Scholz
doporučujeme

Spojené státy a také několik evropských zemí včetně Polska či Ukrajiny plynovod na dně Baltského moře označují za ohrožení energetické nezávislosti Evropy. Podle Scholze ale Německo nezůstane po dokončení Nord Streamu 2 odkázané na Moskvu, neboť plyn představuje jen část německého energetického mixu a z této části je ruský plyn pouze zlomkem.

Kritika plynovodu, který je takřka dokončen, zesílila po otravě předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Projekt v odvetě za Navalného chtějí zablokovat například někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz či předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, kteří usilují o vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřka Angely Merkelové.

Proti je naopak ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který chce CDU rovněž vést. Plynovod nechtějí zablokovat ani východoněmecké spolkové země, které se na tomto postoji shodly minulý týden v pátek.

Projekt Nord Stream 2 vede ruský plynárenský gigant Gazprom, který ho také z poloviny financuje. Dalšími partnery jsou rakouská společnost OMV, německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell a francouzská Engie. Plyn z Nord Stream 2 chce využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo za den přes 11 tisíc nakažených, dosud nejvíce

22.10.2020 07:46 V Německu přibylo za poslední den přes 11.000 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od…

Krize ve východním Středomoří trvá. Turecko prodlouží spornou misi…

22.10.2020 07:40 Turecko prodlouží současnou misi svých průzkumných plavidel, která k nevoli Řecka a EU hledají nová…

Ve Středomoří hrozí nezvratné ekologické změny. Riziko přírodních…

22.10.2020 07:26 Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí…

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama