Němečtí lékaři kritizují v souvislosti s očkováním byrokracii a nejistotu dodávek

Nechte nás očkovat a netrapte nás byrokratickou zátěží, která je spojená s vakcinací proti nemoci covid-19. K tomu dnes vyzvalo Sdružení lékařů německých zdravotních pojišťoven (KBV). Místopředseda KBV Stephan Hofmeister na tiskové kritizoval také nepředvídatelnost v zásobování vakcínami, protože praktičtí lékaři mnohdy do poslední chvíle neví, zda a jaké očkování dostanou.

Eurozpravy.cz

"Stabilní dodávky jsou prakticky jen od společností BioNTech/Pfizer, u ostatních výrobců chybí jistota," řekl Hofmeister. Ten poukázal na to, že hlavním problémem není nedostatek vakcín, ale předvídatelnost v zásobování. "Vakcín je sice stále málo, ale my nemáme jistotu, zda dorazí vůbec to, co jsme si objednali," řekl.

Za velkou komplikaci Hofmeister označil to, když se snižují počty dodávaných vakcín až na poslední chvíli. "Ordinace pak musí obvolávat objednané a rušit termíny. To stojí čas a nervy," dodal.

Praktičtí lékaři jsou přitom vedle očkovacích center pilířem imunizace 83milionového Německa. Podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI), který je úřadem pro prevenci a potírání chorob, bylo v zemi aplikováno přes 40 milionů dávek. Z této sumy připadá každá čtvrtá vakcína na ordinace praktiků, kteří se přitom ve větší míře do imunizace zapojili až v dubnu.

Kritikou nešetřil ani Thomas Kriedel, který je členem představenstva KBV. "Nechte praktiky očkovat a osvoboďte je od byrokracie," řekl. Lékaři podle Kriedela tráví příliš mnoho času vyplňováním údajů o očkování, které musí zadávat několikrát, neboť vyplňují data do různých systémů a také do papírového očkovacího průkazu.

Kriedel se obává, že se byrokratická zátěž ještě zvýší po zavedení evropského očkovacího pasu, jehož platnost bude na rozdíl od německého očkovacího průkazu omezena jen na území Evropské unie. Kritizoval také to, že evropský pas bude sloužit jen pro cestování a pro využívání služeb, zatímco německý průkaz, který má celosvětovou platnost podle standardů Světové zdravotnické organizace (WHO), slouží jako lékařský dokument a zaznamenává i další očkování.

Výhrady měl na dnešní tiskové konferenci i šéf KBV Andreas Gassen, který označil za chybu, že Evropská unie nedokázala zajistit vakcíny dříve a ve větším počtu. Očkovací kampaň nicméně označil za úspěšnou, neboť data z Německa a dalších unijních zemí jasně ukazují, že očkování funguje. "Očkování je jediná cesta z pandemie," dodal.

Témata: EZ

První kolo voleb ve Francii zřejmě vyhráli konzervativci

20.06.2021 21:42 Ve 13 regionech pevninské Francie a dvou zámořských územích dnes lidé hlasovali v prvním kole…

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Související:

Právě se děje