Nizozemí má přes 1000 obětí COVID-19, pozitivní obrat nastal v Belgii

Nizozemsko má už více než 1000 obětí nákazy koronavirem. Za poslední den se tam počet mrtvých zvýšil o 175 na 1039. Informoval o tom dnes Nizozemský ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM). Nakažených je v zemi 12.595, o 845 více, než v pondělí.

Počet úmrtí pacientů s nemocí COVID-19 se dnes zvýšil nejvíce za poslední dny. V pondělí a v sobotu se bilance mrtvých zvýšila o 93, v neděli o 132.

Sinds gisteren zijn er in Nederland: - 175 mensen overleden aan COVID-19 gemeld (Totaal 1039)- 722 mensen opgenomen (geweest) in het ziekenhuis (Totaal 4.712)- 845 mensen positief getest (Totaal 12.595)#COVID19 #coronavirus

— RIVM (@rivm) March 31, 2020

Podle RIVM se nyní nachází přes 4700 nakažených lidí v nemocnicích. V kritickém stavu na jednotkách intenzivní péče je 1068 z nich. Nizozemsko, kde žije asi 17 milionů lidí, má k dispozici zhruba 1600 lůžek intenzivní péče.

Pozitivní obrat ve vývoji koronavirové nákazy nastal podle lékařů v Belgii, kde dnes už druhý den v řadě klesá počet lidí nově přijatých do nemocnic. Některá zdravotnická zařízení přitom začínají hlásit, že jim docházejí kapacity na jednotkách intenzivní péče, které jsou v celé zemi zatím vytíženy z poloviny. Belgii dnes zarmoutila zpráva o úmrtí dvanáctileté dívky, která je nejmladší dosud známou z více než sedmi stovek zdejších obětí nemoci COVID-19.

„Ještě nejsme na vrcholu epidemie, ale jsme v bodě obratu,“ řekl dnes médiím lékař Emmanuel André, který v těchto dnech funguje jako vládní mluvčí pro boj s koronavirem. Podobně se vyjadřují i další zdravotníci.

V zemi se dnes počet obětí zvýšil na 705, z nichž téměř stovka zemřela v posledních 24 hodinách. Naději však lékaři spařují v tom, že již druhý den v řadě klesá počet lidí nově přijatých kvůli nebezpečné respirační chorobě do nemocnic.

Celkový počet prokázaných případů se zvýšil na 12.775. Téměř pět stovek lidí bylo za poslední den přijato do nemocnic, kde s potvrzenou nemocí zůstává téměř pět tisíc osob, z toho tisícovka v intenzivní péči. Více než stovka vyléčených naopak za poslední den centra zdravotní péče opustila.

Lůžek v nemocnicích zůstává podle belgických úřadů zatím dostatek, ačkoli několik z bruselských zdravotnických zařízení muselo kvůli nedostatku kapacit na jednotkách intenzivní péče začít podle listu Le Soir posílat vážně nemocné pacienty jinam. Belgie jako celek má však podle dnešních informací vlády průměrně volnou zhruba polovinu svých kapacit těchto klíčových lůžek.

Podle Andrého se na nastupujícím pozitivním trendu projevila omezení, které Belgie podobně jako další západoevropské země nařídila v polovině března. Belgičané mohou vycházet ven pouze na nákupy nebo do práce, pokud je to však možné, pracují z domova. Povolen je volný pohyb po parcích s tím, že lidé nezůstávají na jednom místě a udržují od sebe vzdálenost nejméně 1,5 metru.

„Vývoj je optimistický, ale v příštích dnech bude potřeba opatření dále dodržovat,“ upozornil Belgičany André.

Většina lidí sice zákazy vynucené pandemií respektuje, někteří však i v souvislosti s nastupujícím jarem podle policistů přistupují k omezením lehkovážně. Policie začala tento týden přísněji postihovat lidi, kteří zdržují se například v parcích ve skupinkách. Za to hrozí pokuta až 4000 eur (110.000 korun).

Podle ministra vnitra se policisté setkávají se zvýšeným počtem případů, kdy se lidé odmítají mimořádným pravidlům podřídit a na znamení nesouhlasu přímo na strážce zákona kašlou či kýchají.

„Budeme v takových případech uplatňovat nejtvrdší možné postihy,“ řekl podle stanice RTL ministr Pieter De Crem, podle něhož za podobné jednání hrozí až dva roky vězení. Policisté se kvůli podobným případům chtějí v příštích dnech do terénu vybavit respirátory, které dosud nenosili.

Související

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

Více souvisejících

Nizozemí Belgie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy