Nizozemí má přes 1000 obětí COVID-19, pozitivní obrat nastal v Belgii

Nizozemsko má už více než 1000 obětí nákazy koronavirem. Za poslední den se tam počet mrtvých zvýšil o 175 na 1039. Informoval o tom dnes Nizozemský ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM). Nakažených je v zemi 12.595, o 845 více, než v pondělí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Počet úmrtí pacientů s nemocí COVID-19 se dnes zvýšil nejvíce za poslední dny. V pondělí a v sobotu se bilance mrtvých zvýšila o 93, v neděli o 132.

Podle RIVM se nyní nachází přes 4700 nakažených lidí v nemocnicích. V kritickém stavu na jednotkách intenzivní péče je 1068 z nich. Nizozemsko, kde žije asi 17 milionů lidí, má k dispozici zhruba 1600 lůžek intenzivní péče.

Pozitivní obrat ve vývoji koronavirové nákazy nastal podle lékařů v Belgii, kde dnes už druhý den v řadě klesá počet lidí nově přijatých do nemocnic. Některá zdravotnická zařízení přitom začínají hlásit, že jim docházejí kapacity na jednotkách intenzivní péče, které jsou v celé zemi zatím vytíženy z poloviny. Belgii dnes zarmoutila zpráva o úmrtí dvanáctileté dívky, která je nejmladší dosud známou z více než sedmi stovek zdejších obětí nemoci COVID-19.

„Ještě nejsme na vrcholu epidemie, ale jsme v bodě obratu,“ řekl dnes médiím lékař Emmanuel André, který v těchto dnech funguje jako vládní mluvčí pro boj s koronavirem. Podobně se vyjadřují i další zdravotníci.

V zemi se dnes počet obětí zvýšil na 705, z nichž téměř stovka zemřela v posledních 24 hodinách. Naději však lékaři spařují v tom, že již druhý den v řadě klesá počet lidí nově přijatých kvůli nebezpečné respirační chorobě do nemocnic.

Celkový počet prokázaných případů se zvýšil na 12.775. Téměř pět stovek lidí bylo za poslední den přijato do nemocnic, kde s potvrzenou nemocí zůstává téměř pět tisíc osob, z toho tisícovka v intenzivní péči. Více než stovka vyléčených naopak za poslední den centra zdravotní péče opustila.

Lůžek v nemocnicích zůstává podle belgických úřadů zatím dostatek, ačkoli několik z bruselských zdravotnických zařízení muselo kvůli nedostatku kapacit na jednotkách intenzivní péče začít podle listu Le Soir posílat vážně nemocné pacienty jinam. Belgie jako celek má však podle dnešních informací vlády průměrně volnou zhruba polovinu svých kapacit těchto klíčových lůžek.

Podle Andrého se na nastupujícím pozitivním trendu projevila omezení, které Belgie podobně jako další západoevropské země nařídila v polovině března. Belgičané mohou vycházet ven pouze na nákupy nebo do práce, pokud je to však možné, pracují z domova. Povolen je volný pohyb po parcích s tím, že lidé nezůstávají na jednom místě a udržují od sebe vzdálenost nejméně 1,5 metru.

„Vývoj je optimistický, ale v příštích dnech bude potřeba opatření dále dodržovat,“ upozornil Belgičany André.

Většina lidí sice zákazy vynucené pandemií respektuje, někteří však i v souvislosti s nastupujícím jarem podle policistů přistupují k omezením lehkovážně. Policie začala tento týden přísněji postihovat lidi, kteří zdržují se například v parcích ve skupinkách. Za to hrozí pokuta až 4000 eur (110.000 korun).

Podle ministra vnitra se policisté setkávají se zvýšeným počtem případů, kdy se lidé odmítají mimořádným pravidlům podřídit a na znamení nesouhlasu přímo na strážce zákona kašlou či kýchají.

„Budeme v takových případech uplatňovat nejtvrdší možné postihy,“ řekl podle stanice RTL ministr Pieter De Crem, podle něhož za podobné jednání hrozí až dva roky vězení. Policisté se kvůli podobným případům chtějí v příštích dnech do terénu vybavit respirátory, které dosud nenosili.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má 13 554 nových případů covidu, ve středu padne důležité…

24.11.2020 09:19 Aktualizováno V Německu přibylo za posledních 24 hodin 13.554 případů nákazy koronavirem. Je to o něco méně než…

Rada Evropy kritizuje Česko kvůli kojeneckým ústavům: Porušování práv…

23.11.2020 22:01 Aktualizováno Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) Rady Evropy kritizoval dnes Českou republiku "za rozsáhlé…

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce

23.11.2020 21:11 Vrcholní představitelé Evropské unie dnes nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států…

Itálie eviduje již přes 50 tisíc úmrtí s covidem, regiony žádají otevření…

23.11.2020 18:15 Itálie eviduje už přes 50.000 úmrtí spojených s nemocí covid-19 a v Evropě je tak po Británii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama