Nord Stream 2 dostal stopku. Německo dalo jeho spuštění k ledu

Udělení souhlasu k provozu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 není kvůli nynějšímu postupu Ruska vůči Ukrajině možné. Dnes to na společné tiskové konferenci s irským premiérem Micheálem Martinem prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

Olaf Scholz

Řekl také, že uznání samozvaných separatistických republik na východě Ukrajiny ruským prezidentem Vladimirem Putinem je jasným porušením mezinárodního práva, které nezůstane bez odpovědi. Oznámení přivítal Bílý dům, podle polské vlády je ale zastavení certifikace plynovodu "příliš málo". Podle ruského ministerstva zahraničí jde o snahu propojit politiku s energetikou, Kreml rozhodnutí lituje.

"Nedotknutelnost a neměnitelnost hranic stejně jako suverenita států je základem našeho poválečného pořádku," řekl Scholz. Tyto principy Rusko podle něj uznáním obou regionů na východě Ukrajiny porušilo. Ruský prezident podle Scholze nyní vyčkává na provokaci, která by mu poskytla záminku k možnému obsazení celé Ukrajiny.

Stejný názor vyjádřil i Martin. "Uznání separatistických oblastí na východě Ukrajiny bylo jasným porušením mezinárodního práva a překročením červené linie," řekl irský premiér.

Nyní je podle Scholze na mezinárodním společenství, aby na toto "jednostranné, nepochopitelné a neoprávněné jednání" ruského prezidenta reagovalo. Cílem musí být vyslat Rusku jasný signál, že takovéto chování nezůstane bez následků, míní kancléř. Západ proto připravuje soubor sankcí, jehož součástí bude i Nord Stream 2.

"Dnes jsem požádal spolkové ministerstvo hospodářství, aby stáhlo stávající zprávu k analýze zásobovací bezpečnosti u Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur). Zní to možná technicky, ale je to nezbytný správně-právní krok, aby nyní produktovod nemohl získat certifikaci," řekl Scholz. "A bez této certifikace nemůže být Nord Stream 2 zprovozněn," doplnil.

Kreml rozhodnutí Berlína lituje a doufá, že opatření je jen dočasné, řekl agentuře Interfax Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Ruská diplomacie zdůraznila, že jde o pokus propojit politiku s energetickou spoluprací Ruska a Evropy. Ta je trnem v oku Spojeným státům, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Krok naopak přivítal Bílý dům, který zároveň informoval, že na oznámení Berlína naváže ještě dnes vlastními novými opatřeními. "Prezident (USA Joe Biden) dal jasně najevo, že vpadne-li Rusko na Ukrajinu, budeme s Německem pracovat na tom, aby Nord Stream 2 nepostupoval kupředu," uvedla mluvčí Jen Psakiová.

Poněkud odlišné stanovisko zaznělo z Varšavy, a to od polského vicepremiéra a šéfa vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. "Je to lepší než nic, ale příliš málo," citovala jej agentura Reuters. Kaczyński dodal, že státy by neměly "poskytovat prostředky agresivním státům".

Německý ministr hospodářství Robert Habeck předtím na tiskové konferenci oznámil, že stáhnul zprávu potřebnou ke schvalovacímu řízení pro Nord Stream 2. Zároveň ujistil, že i bez plynovodu Nord Stream 2 je energetické zásobování Německa zajištěno. "Jak se ale vyvinou ceny, to nelze předvídat. Lze však očekávat, že konflikt může vést k dalšímu zdražení plynu," uvedl Habeck na dotaz novinářů, jak se odstavení produktovodu podepíše na cenách energií.

Ministerstvo hospodářství nyní podle Scholze podrobně zhodnotí zásobovací bezpečnost Německa. V úvahu připadá i další rozšíření možnosti dodávek plynu tak, aby Německo snížilo svou závislost na Rusku. Habeck uvedl, že nynější situace jasně dokládá důležitost záměru Evropy zbavit se závislosti na fosilních palivech a přejít k čistým a obnovitelným energetickým zdrojům.

Plynovod, který řada států včetně USA či Polska od počátku kritizovala, Scholz dlouhodobě označoval jako čistě soukromý hospodářský projekt. Od ledna již takový popis nepoužíval, zároveň ale budoucnost produktovodu nijak podrobně nekomentoval. Naopak německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková nijak netajila, že Nord Stream 2 může být nástrojem k potrestání Moskvy. Baerbocková rovněž opakovaně prohlásila, že Německo je připraveno zaplatit za solidaritu s Ukrajinou vysokou cenu.

Produktovod Nord Stream 2, kterým má po dně Baltského moře z Ruska do Německa proudit plyn, je již hotov, povolení k provozu ale dosud německé úřady nevydaly.

Rusko mělo na Ukrajině ztratit 36 tisíc vojáků. Soustředí se na postup u…

02.07.2022 15:19 Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila SSHR na pokyn…

02.07.2022 10:35 V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na…

Předpověď počasí na víkend: Bude lépe než v týdnu, teploty dosáhnou 30…

02.07.2022 06:30 Začíná první červencový, tedy i prázdninový víkend. Dobrou zprávou pro případné plány na volné dny…

Graubner se stal po Dukovi novým pražským arcibiskupem

02.07.2022 13:11 Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Německo by podle ministra mělo počítat s tím, že Rusko bude omezovat…

02.07.2022 20:49 Německo by mělo počítat s tím, že Rusko bude pokračovat v omezování dodávek plynu plynovodem Nord…

Do Řecka přijíždí první hasiči na letní sezonu lesních požárů

02.07.2022 19:16 Několik desítek rumunských a bulharských hasičů nastoupilo dnes v Řecku jako první členové…

Při dopravní nehodě v Rakousku zemřel Čech, v autě jel se synem

02.07.2022 17:22 Při dopravní nehodě u Poysdorfu v Dolních Rakousích přišel v noci na dnešek o život 35letý český…

Lotyšsko se chystá zbourat téměř 300 sovětských památníků

02.07.2022 16:30 Lotyšsko se chystá zbourat téměř 300 sovětských památníků, včetně obřího pomníku sovětským vojákům…

Vyčerpané české turisty musel v rakouských Alpách zachraňovat vrtulník

02.07.2022 14:22 Vrtulník musel v pátek vyrazit k záchraně dvou českých horolezců, kteří se vydali na alpskou skalní…

Německo: Putin se bude muset zodpovídat z nočního raketového útoku v…

01.07.2022 15:55 Ruský prezident Vladimir Putin se bude muset zodpovídat z nočního raketového útoku v Oděské oblasti…

Von der Leyenová: Cesta Ukrajiny k členství v Evropské unii zabere čas

01.07.2022 15:29 Aktualizováno Ukrajina má nyní velmi jasnou evropskou perspektivu, ale cesta k členství v Evropské unii zabere…

Řecko může přijít o peníze z EU kvůli vracení běženců, varovala komisařka

01.07.2022 12:31 Řecko by mohlo přijít o peníze z unijních fondů, pokud nebude dodržovat lidská práva a nezastaví …

Česko převzalo předsednictví EU, místo vizí bude ale tématem válka, píší v…

01.07.2022 11:58 Aktualizováno Česká republika dneškem převzala předsednictví v Evropské unii, do kterého vstupuje jako předchozí…

Inflace v eurozóně byla v červnu opět rekordní, zrychlila na 8,6 procenta

01.07.2022 11:23 Meziroční růst cen v eurozóně v červnu opět překonal rekordní hranici a zrychlil na 8,6 procenta.…

Související:

Právě se děje

reklama