Norsko zachová omezení v cestování až do 20. srpna

Norsko pravděpodobně ponechá v platnosti omezení cestování do země až do 20. srpna. Oznámila to dnes norská premiérka Erna Solbergová, která zároveň vyzvala spoluobčany, aby dovolenou strávili ve své zemi. Norské hranice by se však mohly v červnu uvolnit pro cesty ze sousedních zemí a v červenci možná i z dalších vybraných států.

Norsko hledá cestu, jak oživit ekonomickou aktivitu a zároveň předejít nové vlně koronavirové epidemie. Svým občanům skandinávská země nedoporučuje cestovat do zahraničí v jiných než nezbytných případech. Po návratu ze zahraničí lidé musí do desetidenní karantény a většina cizinců se do země vůbec nedostane, pokud tam nebydlí nebo nepracuje.

"Nechceme to (omezení) držet déle, než musíme, a zároveň chceme poskytnout lidem i cestovnímu ruchu v této zemi co nejvíce předvídatelnosti," řekla Solbergová na dnešní tiskové konferenci. "Radím, abyste si naplánovali dovolenou v Norsku," dodala konzervativní politička.

Podle agentury Reuters by však severské země - Norsko, Dánsko, Švédsko a Finsko - mohly do poloviny června uvolnit restrikce v cestování mezi sebou. Do 20. července by pak Norsko mohlo umožnit cesty z dalších vybraných evropských států.

Mezi severskými zeměmi se však vymyká Švédsko, které s Norskem sdílí 1630 kilometrů hranice. Na rozdíl od většiny ostatních evropských zemí nezavedlo přísná omezení, ale spíše jen doporučení, jak se chovat v zájmu přibrzdění epidemie. Desetimilionové Švédsko tak eviduje už více než 3600 obětí covidu-19, zatímco Norsko, které má zhruba 5,4 milionu obyvatel, jich má 232. I tak je ale úmrtnost v souvislosti s koronavirem ve Švédsku menší než v řadě velkých evropských zemích.

"Máme jasnou ambici udělat to (uvolnit cestování) mezi severskými státy do 15. června, ale musíme posoudit epidemiologickou situaci v jednotlivých zemích," řekla televizi NRK norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová.

Cizinci pracující v Norsku v sektorech považovaných za zásadní, jako je zemědělství, rybolov nebo ropný průmysl, jsou do země pouštěni i nyní, ale po příjezdu musí do desetidenní karantény.

Související

Více souvisejících

norsko hranice

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy