Norsko zachová omezení v cestování až do 20. srpna

Norsko pravděpodobně ponechá v platnosti omezení cestování do země až do 20. srpna. Oznámila to dnes norská premiérka Erna Solbergová, která zároveň vyzvala spoluobčany, aby dovolenou strávili ve své zemi. Norské hranice by se však mohly v červnu uvolnit pro cesty ze sousedních zemí a v červenci možná i z dalších vybraných států.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vlajka Norska
doporučujeme

Norsko hledá cestu, jak oživit ekonomickou aktivitu a zároveň předejít nové vlně koronavirové epidemie. Svým občanům skandinávská země nedoporučuje cestovat do zahraničí v jiných než nezbytných případech. Po návratu ze zahraničí lidé musí do desetidenní karantény a většina cizinců se do země vůbec nedostane, pokud tam nebydlí nebo nepracuje.

"Nechceme to (omezení) držet déle, než musíme, a zároveň chceme poskytnout lidem i cestovnímu ruchu v této zemi co nejvíce předvídatelnosti," řekla Solbergová na dnešní tiskové konferenci. "Radím, abyste si naplánovali dovolenou v Norsku," dodala konzervativní politička.

Podle agentury Reuters by však severské země - Norsko, Dánsko, Švédsko a Finsko - mohly do poloviny června uvolnit restrikce v cestování mezi sebou. Do 20. července by pak Norsko mohlo umožnit cesty z dalších vybraných evropských států.

Mezi severskými zeměmi se však vymyká Švédsko, které s Norskem sdílí 1630 kilometrů hranice. Na rozdíl od většiny ostatních evropských zemí nezavedlo přísná omezení, ale spíše jen doporučení, jak se chovat v zájmu přibrzdění epidemie. Desetimilionové Švédsko tak eviduje už více než 3600 obětí covidu-19, zatímco Norsko, které má zhruba 5,4 milionu obyvatel, jich má 232. I tak je ale úmrtnost v souvislosti s koronavirem ve Švédsku menší než v řadě velkých evropských zemích.

"Máme jasnou ambici udělat to (uvolnit cestování) mezi severskými státy do 15. června, ale musíme posoudit epidemiologickou situaci v jednotlivých zemích," řekla televizi NRK norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová.

Cizinci pracující v Norsku v sektorech považovaných za zásadní, jako je zemědělství, rybolov nebo ropný průmysl, jsou do země pouštěni i nyní, ale po příjezdu musí do desetidenní karantény.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Související:

Právě se děje

Další zprávy