Město se rozhodlo přijímat uprchlíky pouze z Ukrajiny. Dlouho mu to nevydrželo

Regionální úřad v úterý zrušil rozhodnutí městské rady v Drammenu na jihu Norska o přijímání pouze ukrajinských uprchlíků. Místní krajská správa uvedla, že toto rozhodnutí bylo v rozporu s ústavou a protidiskriminačními zákony.  

Úřad oblastního guvernéra, pod který spadá několik krajů včetně Buskerudu a jeho správního střediska Drammen, současně vyzval městské zastupitelstvo, aby vysvětlilo své rozhodnutí. Zastupitelstvo tvrdilo, že integrace výlučně Ukrajinců do společnosti by byla jednodušší. Guvernér však tvrdí, že tím došlo k přímé diskriminaci na základě národnosti.

Městští poslanci v Drammenu přijali kontroverzní opatření na svém zasedání dne 13. února a následně čelili kritice z celé země. Norský levicově orientovaný premiér Jonas Gahr Störe (Strana práce) označil toto rozhodnutí za nezákonné. Uvedl, že 357 norských měst a obcí může stanovit, kolik uprchlíků dokáže přijmout, ale ne to, odkud by měli pocházet.

Koalice složená z pravicově konzervativní strany Höyre, Strany pokroku, Křesťanských demokratů a malé Strany důchodců má většinu v městském zastupitelstvu v Drammenu. Konzervativci oznámili, že berou na vědomí rozhodnutí Úřadu oblastního guvernéra a budou diskutovat o dalším postupu.

Drammen je páté největší norské město, kde přistěhovalci nebo jejich potomci tvoří téměř třetinu ze 103 000 obyvatel. Podle údajů norského statistického úřadu jsou mezi nimi zejména Poláci, Litevci, Iráčané, Pákistánci a Somálci.

Oficiální statistiky ukazují, že v celém Norsku bylo v roce 2023 celkem 877 227 registrovaných migrantů, kteří pocházeli zejména z Polska, Litvy, Švédska, Somálska a Německa. Od roku 2022 tato 5,5 milionová severská země přijala zhruba 70 800 Ukrajinců. 

Související

Více souvisejících

norsko uprchlíci

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

včera

Pavel posvětil nová pravidla pro svazky lidí stejného pohlaví. Platit budou od ledna

Prezident Petr Pavel v pondělí podepsal novelu občanského zákoníku, která od ledna 2024 zavádí nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů. Předpis už dříve schválila Poslanecká sněmovna, Senát se jím nakonec vůbec nezabýval. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy