O uprchlících se bude rozhodovat už na hranicích EU? Seehofer nastínil nový plán

Evropská unie podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera potřebuje nový azylový systém, který umožní už na vnějších hranicích společenství přezkoumat, zda daná osoba skutečně potřebuje ochranu. Pokud ano, bude směřovat do některé ze zemí EU, které se k tomu dobrovolně nabídnou.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Horst Seehofer
doporučujeme

Horst Seehofer plány, které by se podle něj do unijního práva mohly dostat ve druhé polovině příštího roku, nastínil v Mnichově po jednání s pěticí evropských kolegů.

"Dublinský systém selhal," uvedl dnes Seehofer s tím, že většina evropských zemí už ani nereaguje na dopisy, kterými spolková republika v souladu s pravidly systému žádá o souhlas s návratem migrantů do té které země. Unie proto podle něj v otázce migrace a azylu, která zůstává hlavním vnitropolitickým tématem v mnoha zemích, potřebuje nový přístup.

"Ušetřilo by nám to mnoho z problémů, které dnes máme," poznamenal také Seehofer po jednání s kolegy z Francie, Británie, Itálie, Španělska a Polska. Nikdo z nich návrhy podle německého ministra neodmítl, všichni jsou připraveni o nich dále jednat.

"Hlavní myšlenka je, že chceme do budoucna na vnějších hranicích EU rozhodovat, jestli někdo potřebuje ochranu, ano, nebo ne," řekl německý ministr.

Pokud odpověď na základě prvotního přezkoumání, jehož detaily se ještě stanoví, bude záporná, má být dotyčný vrácen za unijní hranice. Pokud bude kladná, převezme ho některá ze členských zemí k podrobnému azylovému řízení.

Seehoferovy plány nevylučují to, že státy, které přerozdělování uprchlíků odmítají, by měly možnost pomáhat jinak, třeba vyššími finančními příspěvky nebo větším personálním podílem na zaměstnancích Evropské agentury pro pobřežní a pohraniční stráž (Frontex).

Přerozdělování běženců odmítají mimo jiné země Visegrádu, včetně České republiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (60)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama