Ochrana osobních dat občanů EU? USA ještě mají co vylepšovat, řekla Jourová

Spojené státy zlepšily dohled nad ochranou osobních údajů občanů Evropské unie, které v rámci vzájemné dohody využívají americké firmy. Při prezentaci třetí výroční zprávy o dodržování úmluvy označované jako Štít EU-USA na ochranu soukromí to dnes uvedla eurokomisařka Věra Jourová.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Věra Jourová
doporučujeme

Stále však existují problematické body, v nichž by Washington měl přidat, aby lépe vyhověl unijním standardům, dodala česká zástupkyně Evropské komise (EK).

Do dodržování pravidel stanovených dohodou se během tří let zapojilo téměř 5000 amerických společností včetně technologických gigantů Google či Microsoft.

"Štít se stal zásadním nástrojem pro malé i velké podniky působící v EU v celé řadě odvětví, od tradičního průmyslu po digitální ekonomiku," zdůraznila Věra Jourová, která má v unijní exekutivě na starosti otázky spravedlnosti a ochrany spotřebitele. Firmy podle ní podle úmluvy postupují při každodenních transferech dat o svých zákaznících, například při komunikaci se svými obchodními partnery či pobočkami v USA.

Spojené státy podle Jourové splnily zásadní požadavek Bruselu, když v létě jmenovaly ombudsmana dohlížejícího na fungování dohody. Americké ministerstvo obchodu také pravidelně každý měsíc kontroluje náhodně vybrané společnosti, zda dodržují pravidla stanovená dohodou.

Rezervy naproti tomu vidí EK například v rychlosti a efektivitě procesu, jímž americké úřady prověřují, zda společnosti plní kritéria pro první či opakované zapsání do rámce úmluvy. Lépe by se podle Jourové mohly uskutečňovat i kontroly toho, zda si některé firmy nenárokují příslušnost k dohodě neprávem.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Greta si stěžovala na cestu narvaným vlakem. Záhy přišel stěr od Deutsche…

15.12.2019 21:47 Aktualizováno Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka…

V Alpách zabíjely laviny. Itálie hlásí tři mrtvé, Rakousko jednoho

15.12.2019 21:22 Při pádu lavin v italských Alpách dnes na třech různých místech přišli o život tři lidé, další…

Krach klimatické konference: Poslední šance na záchranu planety bude v…

15.12.2019 20:01 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu přinesla plytké závěry a z pohledu ochrany…

Francie vydá do Argentiny expolicistu, během špinavé války vraždil a mučil

15.12.2019 18:51 Francie vydá do vlasti někdejšího argentinského policistu Maria Sandovala, který v Argentině čelí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama