Opatření proti koronaviru: Slovensko začne na hranicích kontrolovat auta

Slovensko od pátku, nejpozději od soboty, kvůli šíření nového typu koronaviru začne na hranicích kontrolovat auta, která přijíždějí hlavně z Rakouska. Dnes to po zasedání bezpečnostní rady státu oznámil premiér Peter Pellegrini. Na kontroly se musejí připravit také všichni cestující, kteří na Slovensko přiletí.

Pellegrini upozornil, aby se lidé připravili na to, že u hraničních přechodů hlavně směrem z Rakouska se mohou tvořit kolony. "Půjde o kontrolu všech vozidel, která vjíždějí na území Slovenska," řekl slovenský premiér. "Doprava bude výrazně zpomalená, aby se celník mohl zeptat, zda má někdo zdravotní problémy," dodal. Na slovenských letištích bude všem cestujícím, kteří do země přicestují, měřena teplota.

Slovenská vláda kvůli koronaviru zřizuje krizový štáb, který povede ministryně vnitra Denisa Saková. Ministerstvo zahraničí možná omezí vydávání víz slovenskými ambasádami pro lidi ze zemí, kde byl potvrzen koronavirus. Úřady také připravují televizní a rozhlasovou informační kampaň o nákaze.

Bratislava vyčlenila pro správu státních hmotných rezerv dva miliony eur (50,6 milionu korun) na nákup ochranných a dezinfekčních prostředků. Nemocnice na pětimilionovém Slovensku podle premiéra mohou vyčlenit 7700 lůžek ke zvládnutí případné epidemie většího rozsahu. Ministerstvo obrany zase připravilo projekt vytvoření izolovaného městečka s kapacitou 2500 pacientů ve vojenském výcvikovém prostoru na středním Slovensku.

Slovenské úřady doposud žádný případ nákazy koronavirem nezaznamenaly, v sousedním Rakousku jsou infikovaní tři lidé.

Slovenská pošta přestala přijímat k doručení zásilky do vybraných regionů Itálie, a to kvůli šíření koronaviru v této zemi. Učinila tak po oznámení italské pošty, že do některých oblastí nelze doručit žádnou poštu. V platnosti zůstává také starší opatření, na jehož základě Slovenská pošta rovněž kvůli koronaviru nepřijímá zásilky s adresátem v Číně a v autonomních oblastech Hongkong a Macao.

Související

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Více souvisejících

Slovensko hranice Rakousko Peter Pellegrini Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy