Papež vyzval k řešení situace v Jeruzalémě

Papež František dnes vyzval k nalezení k společných řešení situace v Jeruzalémě. Modlí se, aby převážila multikulturní identita města. Premiér Benjamin Netanjahu dnes uvedl, že Izrael odmítá tlaky, aby nerozšiřoval výstavbu ve východním Jeruzalémě, uvedla agentura Reuters. K zastavení útoku na Palestince vyzvalo Izrael Jordánsko, které je správcem muslimských a křesťanských náboženských míst v Jeruzalémě.

Eurozpravy.cz

"Vyzývám všechny k nalezení společných řešení, aby byla zachovaná mnohonáboženská a multikulturní identita svatého města (Jeruzaléma) a aby převážilo bratrství," uvedl dnes papež František. Podle něj je nezbytné zastavit střety, protože "násilí plodí další násilí".

V posledních dnech se v Jeruzalémě střetli Palestinci a izraelské bezpečnostní síly u mešity Al-Aksá, které patří k hlavním posvátným místům islámu. Podle Palestinců se policie snažila narušit modlitby, což bezpečnostní síly odmítají. V sobotu lékaři uvedli, že při pátečních střetech bylo zraněno nejméně 200 lidí, v sobotu večer pak dalších 100, uvedla agentura AFP. Izraelská policie hlásí několik desítek raněných mezi svými příslušníky.

Tento týden Palestinci také opakovaně protestovali proti vystěhování ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě. Desítky palestinských rodin by mělo čtvrť opustit a jejich místo by měly vzít izraelské rodiny. O vystěhování měl rozhodovat v pondělí soud, prokurátor ale dnes požádal o dvoutýdenní odklad stání.

"Pevně odmítáme tlaky, abychom nestavěli v Jeruzalémě," uvedl dnes izraelský premiér Netanjahu, který vede kabinet v demisi. Netanjahu řekl, že celý Jeruzalém je hlavní město Izraele, které má tudíž právo stavět na celém jeho území. "Nedopustíme, aby kdokoliv narušoval klid v Jeruzalémě," dodal.

Izrael obsadil východní Jeruzalém za šestidenní války v roce 1967, připojil ho ke zbytku města a celé je nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu. Izraelský svaz pro lidská práva uvádí, že ve východním Jeruzalémě žije 358.000 Palestinců a 225.000 Židů. Z nich většina bydlí v novějších židovských čtvrtích Gilo a Ramat Šlomo.

Izrael si dnes a v pondělí připomíná Den Jeruzaléma, kdy právě během války v roce 1967 izraelské vojsko zabralo i část města kontrolovanou Jordánskem. Policie povolila, aby pondělní slavnostní pochod prošel i Starým městem, které je součástí východního Jeruzaléma.

Jordánsko, které je správcem islámských a křesťanských míst, dnes vyzvalo Izrael, aby ustal s útoky na věřící u mešity Al-Aksá a respektoval mezinárodního právo. Znepokojení nad vývojem událostí v Jeruzalémě vyjádřily v sobotu arabské státy, Evropská Unie, USA či Rusko.

Témata: EZ

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Související:

Právě se děje