Papežova cesta do střední Evropy je první od operace střev. Otestuje jeho zdraví

Papež František podniká svou první zahraniční cestu od červencové operace střev, čtyřdenní návštěvu střední Evropy, která nejen prověří jeho zdraví, ale také přinese jeden z nejošemetnějších okamžiků jeho papežství - setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, typem populistického pravicového vůdce, jakým František obvykle pohrdá. Před papežovou cestou do Maďarska a na Slovensko to dnes napsala agentura AP.

Papež František

Hlava katolické církve stráví v Budapešti jen sedm hodin, než se v neděli odpoledne přesune na třídenní turné po sousedním Slovensku. Krkolomný itinerář napovídá, že papež nechtěl dát Orbánovi možnost se s ním vyfotit a potřásat si rukou, jak tomu je při pořádných státních návštěvvách.

Organizátoři papežovy cesty zdůraznili, že František Maďarsko neignoruje a poznamenali, že maďarská církev a stát ho pozvali jen na nedělní zakončení mezinárodní konference o eucharistii. Ale poeslství je jasné a papež je navíc minulý týden v rozhovoru se stanicí COPE zdůraznil, když uvedl, že ani neví, zda se s Orbánem v Budapešti setká. Vatikánští představitelé uvedli, že se s ním samozřejmě setká na plánované schůzce.

"Je zcela jasné, že 30 minut, které má papež František ve svém programu na setkání s hlavou státu, hlavou vlády a biskupem, je velmi, velmi krátká doba," řekl Botond Feledy z maďarského jezuitského Institutu sociální reflexe. "To ukazuje, že skutečně nepřijíždí na politickou návštěvu, ale aby odsloužil mši na kongresu poté, co se při protokolárním setkání pozdraví s maďarskými politiky," uvedl Feledy.

Papež František dlouhodobě vyjadřuje solidaritu s migranty a uprchlíky. Jednou z cesty do uprchlického tábora v Řecku přivedl domů tucet syrských muslimských uprchlíků. Opakovaně také kritizuje to, co označuje jako "nacionální populismus", který prosazují země jako Maďarsko, píše AP.

Naopak premiér Orbán je znám svými tvrdými postoji proti migraci a svou vládu mnohdy popisuje jako obránce "křesťanské civilizace" v Evropě. V roce 2015 odmítl přijmout migranty z Afriky a Blízkého východu a na jižní hranici země nechal vystavět plot, který má zastavit příliv žadatelů o azyl.

Papežova cesta bude pod drobnohledem nejen kvůli politice, ale také kvůli Františkovu zdraví. Papež, kterému je 84 let, v červenci podstoupil operaci tlustého střeva a strávil po ní deset dní v nemocnici. Sice o sobě prohlašuje, že vede "naprosto normální život", ale stále užívá léky a nemůže dlouho stát.

Papežské cesty jsou za běžných okolností vysilující, zahrnují četná setkání, přesuny a zdlouhavé liturgické mše, vše nepřetržitě v přímém přenosu za přítomnosti kamer. Po své poslední březnové cestě do Iráku papež připustil, že možná bude muset s ohledem na svůj věk a únavu zpomalit.

Program cesty do Maďarska a na Slovensku ale nevykazuje žádné známky zvolnění. František za čtyři dny přednese 12 projevů, jeho program začíná v šest hodin ráno. Vatikánskou delegaci doprovází osobní lékař a zdravotní sestry, což je podle mluvčího Vatikánu "jen běžná opatrnost".

Na katolickém Slovensku se papež sejde i s mládeží, Romy, zástupci občanské společnosti či politiky a bude sloužit mši. U památníku holokaustu v centru Bratislavy se setká se zástupci židovské komunity.

NÁZOR: Mezi válkou a mírem. Evropa může sehrát klíčovou roli, věří…

19.10.2021 00:01 EU je postavena na jednoduché myšlence, že provázání zemí a národů vede k míru, jelikož válka se…

Lotyšsko zavírá restaurace a obchody, zavádí měsíční lockdown

18.10.2021 21:38 Lotyšsko od 21. října do 15. listopadu zavede uzávěru řady provozů s cílem zpomalit šíření…

Světová média si všímají dění v Česku. Ruský tisk se Zemana zastal

18.10.2021 20:12 Dnešní oznámení předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila, že prezident Miloš…

Na Slovensku roste počet pacientů s covidem v nemocnicích

18.10.2021 11:22 Na Slovensku v souvislosti s koronavirovou nákazou dále roste počet pacientů v nemocnicích. V…

Německo eviduje dalších 4056 případů koronaviru

18.10.2021 08:27 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to…

Španělský premiér Sánchez slíbil, že v zemi zruší prostituci

17.10.2021 21:00 Španělský premiér Pedro Sánchez dnes slíbil, že v zemi zruší prostituci. Uvedl to při závěrečném…

Více než dvě pětiny Poláků jsou pro referendum o členství Polska v EU

17.10.2021 13:10 Více než dvě pětiny Poláků podporují možnost vypsání referenda o členství Polska v Evropské unii.…

Eurokomisař Schmit varoval před růstem energetické chudoby v Evropě

17.10.2021 10:31 Evropský komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit varoval, že prudký vzestup cen…

Německo hlásí 8682 nových případů nákazy koronavirem

17.10.2021 09:09 Úřady v Německu za posledních 24 hodin ohlásily 8682 nových případů nákazy koronavirem a 17 úmrtí…

Merkelová poděkovala Turecku za pomoc s migrací, kritizovala porušování…

16.10.2021 17:51 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes poděkovala po setkání s tureckým prezidentem Recepem…

Související:

Právě se děje

reklama