Po atentátu ve Vídni bylo zadrženo 14 osob, útočník byl asi sám

V prostředí pachatele pondělního teroristického útoku ve Vídni bylo v hlavním městě a ve spolkové zemi Dolní Rakousy provedeno 18 domovních prohlídek a předběžně zadrženo 14 osob, které jsou vyslýchány. Na dnešní odpolední tiskové konferenci to řekl rakouský ministr vnitra Karl Nehammer.

Rakouská policie, ilustrační fotografie

Podle něj nic neukazuje na to, že by se na útoku kromě střelce podílel někdo jiný. Ministr však zdůraznil, že je třeba to ještě potvrdit. Dříve Nehammer uváděl, že nejméně jeden podezřelý je na útěku. Nejvyšší stupeň varování ve Vídni stále platí.

Nehammer potvrdil, že při večerní střelbě byli vedle útočníka zabiti čtyři další lidé a 22 osob bylo zraněno. Stav postřeleného policisty, který byl při zásahu proti útočníkovi vážně zraněn, je po operaci stabilní.

Starosta Vídně Michael Ludwig řekl, že z 24 zraněných přijatých ve vídeňských nemocnicích jeden člověk zemřel, deset bylo propuštěno a 13 je nadále v nemocniční péči. Stav tří zraněných je kritický a naopak stav čtyř obětí byl stabilizován natolik, že jsou mimo ohrožení života. Müller tedy uvádí vyšší počet zraněných než ministr vnitra.

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga dnes řekl, že zranění při teroristickém útoku utrpěla i jedna Slovenka. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček ČTK řekl, že mezi oběťmi nejsou čeští občané.

Útočník byl při zásahu zneškodněn během devíti minut. Útok začal kolem 20:00. Na místo byli přivoláni příslušníci speciální jednotky, kteří muže zastřelili ve 20:09, uvedl Nehammer s tím, že bez jejich rychlého zásahu mohly být následky ještě horší. To, že byl útočník sám, podle Nehammera vyplývá z dosavadního vyšetřování a z vyhodnocení mnoha ze zhruba 20.000 videí, které policii poskytli občané.

Nehammer řekl, že útočník měl na sobě atrapu vesty s výbušninami a byl vyzbrojen kalašnikovem, automatickou puškou, jednoruční střelnou zbraní a mačetou. Předtím ministr agentuře APA řekl, že atentátník Kujtim Fejzulai na instagramu před činem umístil fotografii, na níž pózuje zjevně se dvěma zbraněmi použitými při útoku.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec dnes televizi JOJ potvrdil informace rakouského tisku, že útočník si střelivo obstaral v létě na Slovensku.

Ministr Nehammer novinářům řekl, že útočníkem byl 20letý rakouský občan, který byl už dříve odsouzen na 22 měsíců za pokus o začlenění do teroristické organizace, ale byl předčasně propuštěn. Útočník se podle Nehammera až donedávna účastnil deradikalizačního programu, ale jen předstíral, že se integruje.

Mladík byl podle Nehammera držitelem rakouského a severomakedonského pasu. Rakouské občanství mu chtěly vídeňské úřady odebrat, ale bylo patrně málo důkazů potvrzujících jeho aktivní radikální činnost, naznačil ministr.

Nehammer dnes ostře kritizoval, že útočník dokázal ošálit justici, díky čemuž byl podmínečně osvobozen. Podle něj je třeba systém optimalizovat.

Kujtim Fejzulai byl odsouzen v dubnu 2019 kvůli teroristickému spolčení poté, co se pokusil odcestovat do Sýrie, aby se tam připojil k takzvanému Islámskému státu (IS). Už na začátku prosince byl propuštěn a byl mu přidělen sociální kurátor, který ho měl zbavit radikalizace. Věnoval se mu také spolek Derad, který se zabývá islamistickými pachateli trestných činů.

Fejzulaimu se dařilo předstírat, že se od ideologie IS odvrátil. Před sociálním kurátorem "se obzvlášť snažil", řekl Nehammer. Ještě před několika dny absolvoval mladík sezení u Derad a odsoudil nedávné teroristické útoky ve Francii.

Rakouská policie podle televize ORF zadržela jednoho muže také v Linci. Muže označovaného za islamistu vyvedli z domu v poutech těžkooděnci, uvedla ORF. Podle ní ale není jasné, zda zadržení souvisí s pondělním útokem.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje