Policisté zadrželi 12 podezřelých z pašování migrantů do Británie

Francouzská, britská a nizozemská policie zadržely tento týden při společné operaci dvanáct lidí, kteří jsou podezřelí z pašování migrantů přes Lamanšský průliv. S odvoláním na unijní agentury Eurojust a Europol o tom dnes informovala agentura AFP.

Policie Velké Británie
doporučujeme

Pašeráci ohrozili podle Eurojustu na životě stovky lidí. Obstarali jim totiž plavidla, na kterých se migranti následně vydávali na moře ve snaze dostat se z Francie přes Lamanšský průliv do Británie. Na cestu migranti často vyráželi za špatných povětrnostních podmínek.

Policistům tří západoevropských zemí se podařilo tento týden síť pašeráků rozbít. Zadrželi přitom dvanáct lidí - sedm ve Francii, tři v Británii a dva v Nizozemsku. Většinou se jednalo o Íránce. Podle Eurojustu pašeráci vybírali nejméně 3000 eur (81.000 Kč) za migranta, a dosahovali tak "enormních zisků".

Při raziích policisté zajistili mimo jiné deset nafukovacích člunů s motory, přes 150 záchranných vest a kolem 48.000 eur v hotovosti (1,3 milionu Kč).

Francie a Británie letos v červenci vytvořili společnou skupinu pro boj s pašeráckými sítěmi. Od té doby se policii ve Francii podařilo zadržet 98 podezřelých, deset z nich už si vyslechlo verdikt soudu.

Podle agentury PA se jen v září přes Lamanšský průliv do Británie dostalo nejméně 1880 migrantů. To je zhruba stejně jako za celý loňský rok.

Migranti se dlouhodobě snaží dostat ze severní Francie do Británie zejména v kamionech, které využívají trajekty či tunel pod průlivem. V době koronavirových uzávěr, kdy je možnost ukrytí v kamionech či na trajektech omezená, začali v čím dál větší míře využívat právě cestu po moři. Ta je přitom značně nebezpečná. Před několika týdny utonul při pokusu přeplout Lamanšský průliv na nafukovacím člunu muž ze Súdánu.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová slíbila, že proti migraci přes Lamanšský průliv tvrdě zasáhne. List Financial Times (FT) dnes informoval, že svým úředníkům před časem nařídila, aby prověřili možnost vybudovat azylové středisko na ostrově Ascension v jižním Atlantiku. Na ostrov, který je britským zámořským územím, chtěla přesouvat žadatele o azyl, kteří se dostanou do Británie z Francie. Podle FT se ale Patelová této myšlenky před časem vzdala. Ministerstvo informaci podle agentury AP záměr vybudovat azylové středisko na Ascensionu nepopřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii i v Británii se objevilo skoro 25 000 nových případů nákazy

28.10.2020 18:12 V Itálii za den přibylo skoro 25.000 nových případů nákazy koronavirem, nejvíce od začátku epidemie…

Slovenská policie zadržela několik osob z prostředí justice

28.10.2020 17:15 Policie dnes na Slovensku zadržela několik osob z justičního prostředí včetně bývalé…

Evropa nadále zpřísňuje proticovidová opatření, pandemie nepolevuje ani v…

28.10.2020 17:03 Některé evropské státy včetně Polska, Česka či Německa dnes opět ohlásily nejvyšší denní přírůstky…

Švédsko v boji s druhou vlnou. Počet nakažených za den je rekordní

28.10.2020 17:02 Švédsko opět zaznamenalo největší denní nárůst počtu nakažených koronavirem od počátku epidemie. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama