Polská vláda zmírňuje opatření, otevřou restaurace a kadeřnictví

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes ohlásil další etapu zmírňování opatření, zavedených proti šíření koronaviru. Od 18. května budou moci otevřít gastronomická zařízení a kadeřnictví, uvedla televize TVN 24 po tiskové konferenci šéfa vlády a ministrů zdravotnictví a školství Lukasze Szumowského a Dariusze Piontkowského. Částečně se budou smět otevřít také základní školy.

Andrzej Duda hovoří v polském parlamentu
doporučujeme

"Host bude moci sníst jídlo jak na zahrádce, tak uvnitř restaurace. To je překvapení," napsal na svém webu list Gazeta Wyborcza s tím, že dosud se předpokládalo, že vláda dovolí restauracím pouze provoz zahrádek. Budou smět otevřít také kavárny, bary a restaurace v nákupních střediscích.

Na stravovací zařízení se ale kladou dodatečné nároky, například pokud jde o počet hostů (na jednu osobu musí být minimálně čtyři metry čtvereční plochy). Před restauracemi mají být umístěna upozornění, jaký je nejvyšší možný počet klientů, a na podlahách nálepky, vymezující dvoumetrový odstup. Před vstupem bude také nutné umýt si ruce dezinfekcí. Samoobslužná zařízení, kde si host například mohl nabrat salát či doplnit sklenici, musí být vyřazena z provozu. U jednoho stolu smí být pouze příbuzní či lidé ze společné domácnosti, jinak mají lidí sedět samostatně, pokud stolek není vybaven přepážkou, například z plexiskla. Po každém zákazníkovi má obsluha stůl vydezinfikovat. Na toaletách budou muset být papírové ručníky. Po usednutí ke stolu si host bude smět sejmout roušku, obsluha nikoli.

Deník připomněl, že v březnu musely restaurace a kavárny zavřít před víkendem, a tak se na poslední chvíli snažily zbavit zásob v ledničkách a ve sklepech. Čekala se ale jen dvoutýdenní přestávka, a tak situace v tomto oboru prý připomíná krajinu po výbuchu atomové bomby. Před pandemií ovšem gastronomické podnikání v Polsku vzkvétalo, hodnotu trhu firma GfK odhadovala na 37 miliard zlotých (asi 222 miliard Kč) a čekal se růst. Asi pětina trhu připadala na podniky rychlého občerstvení.

Ještě před dvaceti lety Poláci navštěvovali restaurace sotva dvakrát do měsíce, loni to byly již čtyři návštěvy a průměrný host měsíčně utratil v přepočtu zhruba 800 korun. Nyní restauratéři čekají těžké měsíce a vlnu krachujících podniků, což vytvoří problémy i pro dodavatele.

Postupné zmírňování protikoronavirových opatření v Polsku začalo 20. dubna, zpočátku zahrnovalo otevření parků a lesů či zvětšení počtu klientů v obchodech či věřících v kostelech. Od 4. května jsou znovu otevřená nákupní centra, hotely a další ubytovací zařízení. Od 6. května směly otevřít jesle a mateřské školky. Následující etapa se má týkat posiloven, divadel a kin.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

30.09.2020 22:00 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Španělsko chystá uzavření měst včetně Madridu

30.09.2020 21:50 Španělsko dnes v rámci boje s koronavirem schválilo nová opatření týkající se cestování do měst…

Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády, koalice si prochází krizí

30.09.2020 19:05 Aktualizováno Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se stane členem…

Nizozemská vláda přehodnotila názor na roušky, doporučení se rozšiřuje

30.09.2020 18:33 Nizozemská vláda dnes doporučila občanům, aby nosili roušky na veřejných místech, kde není možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama