Polsko bude na summitu EU zastupovat Babiš, Morawiecki je v karanténě

Polské stanovisko na summitu Evropské unie bude předkládat český premiér Andrej Babiš, protože polský premiér Mateusz Morawiecki zůstává v karanténě. Šéf české vlády dnes novinářům v Bruselu řekl, že bude s polským kolegou na dálku ladit pozici krátce před odpoledním začátkem vrcholné schůzky. Na jejím programu je mimo jiné debata o zpřísnění emisních cílů unie k roku 2030, k nimž mají obě průmyslové země podobný přístup.

Andrej Babiš
doporučujeme

"Mám s polským premiérem velice nadstandardní vztah a on mi napsal, že si přeje, abychom zastupovali Polsko," řekl Babiš.

Dvoudenní vrcholná schůzka začíná v 15:00. Prezidenti a premiéři členských zemí vedle klimatické debaty také zhodnotí vývoj jednání o budoucích vztazích s Británií či možnou spolupráci v boji proti koronaviru.

Morawiecki ohlásil odchod do karantény v úterý, kdy vysvitlo, že se minulý pátek setkal s osobou, která později byla pozitivně testována na koronavirus. Premiér v úterý absolvoval první test na koronavirus, jehož výsledek byl negativní. Do dalšího testu nicméně v karanténě setrvá, i když prostřednictvím videokonference dál řídí jednání vlády, vládního krizového štábu a dalších orgánů.

Morawiecki podle mluvčího zmocnil Babiše, aby na summitu prezentoval polské stanovisko. Müller připomněl, že nedávno polský premiér během podobné schůzky unijních vůdců zastupoval Česko. Nyní česká strana obdržela polská stanoviska k jednotlivým bodům summitu. "Premiér Morawiecki bude ve stálém kontaktu s českým premiérem," dodal mluvčí.

Informace o aktuální situaci má Morawiecki dostávat také od polských diplomatů v Bruselu. A ještě před začátkem summitu se uskuteční videokonference šéfů vlád zemí visegrádské čtyřky (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko), aby podrobně projednali všechny body unijního summitu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 16:56 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Švédsko má nejvyšší nárůst nakažených od začátku epidemie, Finsko si…

29.10.2020 16:52 Ve Švédsku přibylo za poslední den 2820 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od…

Otázka Gibraltaru je stále nevyřešená. Podle Španělska chybí Británii vůle…

29.10.2020 16:44 Podle španělských diplomatů chybí Británii politická vůle k uzavření dohody, která by od 1. ledna…

Jeden z obviněných slovenských soudců rozhodoval v kauze Babiš

29.10.2020 16:38 Zadržený a obviněný soudce slovenského nejvyššího soudu Jozef Kolcun byl v minulosti předsedou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama