Portugalsko má rekordní bilanci, parlament schválil nouzový stav

V Portugalsku za poslední den přibylo 5500 případů nákazy koronavirem, což je zatím nejvyšší bilance, a parlament schválil zavedení nouzového stavu, který začne platit od pondělí. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Vláda se má sejít v sobotu na mimořádném zasedání, kde bude jednat o případném zpřísnění protiepidemických opatření.

Portugalsko, ilustrační foto
doporučujeme

Desetimilionové Portugalsko má celkově na 167.000 nakažených a počty pozitivních případů tu stejně jako jinde v Evropě v poslední době rostou. Kvůli nemoci covid-19 v zemi zemřelo 2792 lidí a na jednotkách intenzivní péče je aktuálně 340 infikovaných pacientů, tedy více než při vrcholu jarní vlny pandemie.

Parlament dnes schválil vyhlášení nouzového stavu, které je formálně v rukou prezidenta. Má platit od pondělí, a to na 15 dní. V případě potřeby jej však lze opakovaně prodloužit. Naposledy byl v Portugalsku nouzový stav kvůli šíření koronaviru v březnu a trval šest týdnů.

Od středy v Portugalsku platí pro sedm milionů lidí v nejhůře zasažených oblastech doporučení, aby opouštěli domovy pouze kvůli cestě do práce, do školy nebo na nákup. Obchody musejí zavírat nejpozději v deset večer, restaurace o půl hodiny později. Vláda rovněž vyzvala firmy, aby přešly na práci z domova.

Spekuluje se, že pokud kabinet o víkendu omezení zpřísní, mohl by zavést po vzoru jiných evropských zemí například noční zákaz vycházení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Počet případů nákazy covidem-19 v Itálii či Turecku stoupá

04.12.2020 20:20 Aktualizováno Rekordních 32.736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama