Dostane Francie nové vedení? Macron přišel s netradičním plánem

V poslední době se šíří spekulace, že zemi galského kohouta možná hrozí politická krize, jíž by mohl odstartovat údajný záměr francouzského prezidenta Emmanuela Macrona odvolat populárního premiéra Éduarda Philippa, rezignovat a vyhlásit předčasné volby.

Elysejský palác tyto "fámy" podle informací serveru POLITICO zatím s posměchem vyvrací. K tomuto kroku se ale nicméně odhodlal až poté, co došlo k jejich masovému šíření. Tak jako tak ale není pochyb, že Macron zamýšlí alespoň výměnu dosavadního francouzského premiéra. Jeho funkci by pak zastával on sám, byť ne oficiálně, nýbrž přes prostředníka s lepšími předpoklady. 

Současný francouzský prezident si je totiž vědom, že pokud chce mít alespoň nějakou naději na znovuzvolení ve volbách, které se uskuteční za dva roky, musí začít konat. Francouzům se v poslední době nedaří mít prezidenta, který by dokázal obhájit mandát dvakrát za sebou. Naposledy tomu tak bylo v případě Jacquese Chiraca v roce 2002, a to jenom díky tomu, že proti němu stál kandidát krajní pravice Jean-Marie Le Pen. 

Z tohoto důvodu nelze vyloučit, že tomu jinak nebude ani v prezidentských volbách 2022, kdy se Macron už nebude moct spoléhat jenom na hlasy těch, kteří jej podpoří jenom proto, aby v čele země nestála radikálnější protikandidátka Marine Le Penová. Prezident je momentálně ve velmi nevýhodné situaci, neboť v dohledné době nebude moct těžit z prvotních úspěchů své vlády, kdy se mu v nezaměstnaností decimované zemi podařilo vytvořit například 800 tisíc pracovních míst. 

Nastupující recese v důsledku koronakrize to totiž pravděpodobně brzy zastíní. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire očekává pokles HDP až o 11 %. Macron, který v předchozí vládě Francoise Hollanda, tuto funkci sám zastával ví, že je situace vážná a že veškerou vinu za ní ponese jedině on sám. Z tohoto důvodu chce také mít větší dohled nad vládou a její prací. 

Z jeho státnických projevů jsou jasně znatelné výzvy ke znovunastartování Francie, k její socialističtější a ekologičtější verzi, ale zároveň i apel k tvrdé práci. V posledních dvou letech svého mandátu chce být Macron víc vidět a ukázat, že dělá vše, co je v jeho silách. To se ale může velice neblaze podepsat na jeho vztazích s premiérem Philippem, u něhož nelze očekávat přílišnou ochotu jít do ústraní. 

Zdá se být jasné, že pokud chce Macron udělat to, co například jeho předchůdce ve funkci Nicolas Sarkozy (mimo jiné také vládnoucí za ekonomické krize), tedy získat větší kontrolu nad vládou, bude muset premiéra vyměnit, a nahradit někým s větším temperamentem a lepšími manažerskými schopnostmi, který bude zároveň také vůči němu loajální. Podle odhadů se prezidentova strana En Marche! v druhém kole komunálních voleb bude potýkat s debaklem, přičemž u Philippa kandidujícího v Le Havre v Normandii se očekává vítězství. 

To by pro Macrona mohlo být jakýmsi štěstím v neštěstí, jelikož by se pak premiér víc zaměřil na komunální politiku a veškerou práci ponechal prezidentovi. V případě takového scénáře by se tedy dalo očekávat, že Francie bude mít nového premiéra v řádu týdnů, tedy už příští víkend. Pokud by ale takový scénář nastal, mohl by mít Macron vyhráno.  

Na první pohled by se bývalo mohlo zdát, že francouzský prezident jedná unáhleně, jelikož premiér Éduoard Philippe se mezi lidmi těší popularitě. Pravda je ale jiná. Právě, že premiérova popularita je spíše kamenem úrazu. Přestože je Francie obecně vzato řazená mezi země nejvíce zasažené koronavirem, dá se říci, že si v boji s ním vedla poměrně dobře. I přesto jsou ale voliči a média přesvědčení, že tomu tak nebylo.

Z počátečních neúspěchů viní přirozeně vládu, ale ani ne tak jí, jako spíš Macrona. Přitom ten, kdo se bránil včasnému přijetí přísných karanténních opatření proti šíření nového typu koronaviru, byl právě veřejností adorovaný premiér Philippe, který si navzdory epidemii prosadil konání prvního kola komunálních voleb. Dalo by se tedy říci, že tím, kdo zavinil zdravotní krizi ve Francii, byl právě on, nikoliv současný obyvatel Elysejského paláce.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Francie Édouard Philippe volby ve Francii Paříž

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 7 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

Tragická střelba na pražské FF UK zasáhla 9000 lidí. O krizovou pomoc se staraly stovky lidí

Loňská tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) as ní související události psychicky významněji zasáhly kolem 9000 lidí v Česku. Krizovou intervenci jim poskytovaly stovky odborníků. Ve zprávě o poskytnuté psychosociální pomoci to ve čtvrtek uvedla česká policie.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy