Prezidentky Slovenska a Maďarska Čaputová a Nováková podpořily suverenitu Ukrajiny

Prezidentky Slovenska a Maďarska, Zuzana Čaputová a Katalin Nováková, podpořily suverenitu a integritu Ukrajiny. Rozdílné názory po společném jednání v Bratislavě ale vyjádřily na vojenskou pomoc Ukrajině i na protiruské sankce.

"Rusko eskaluje napětí. Pseudoreferenda... během okupace jsou absolutně nelegitimní. Slovenská republika neuznává takovou krádež území. Považujeme to za krok, který porušuje mezinárodní právo," řekla před novináři Čaputová k ruské anexi dalších ukrajinských území.

"Stojíme za Ukrajinou, za územní integritou a suverenitou. Nemůžeme to přijmout, stejně jako ruskou agresi," uvedla Nováková.

Čaputová připomněla, že Maďarsko má odlišný postoj k vojenské pomoci Ukrajině než zbylé tři středoevropské země, tedy Slovensko, Česko a Polsko. Budapešť dříve odmítla, aby přes maďarské území proudily na Ukrajinu dodávky zbraní ze Západu.

Nováková se vymezila vůči protiruským sankcím. "Od začátku zastáváme postoj, že musíme přijmout takové sankce, které způsobují větší hospodářské následky Rusku než zemím EU. V současnosti vidíme, že nepřinesly kýžené výsledky," řekla.

Podle Čaputové Slovensko protiruské sankce podporuje. "Není v souladu s realitou zpochybňovat jejich dopad a efekt na Rusko. Vícero analýz přináší informace o tom, že ten efekt je přítomný, byť možná ne tak rychlý, ale ten dopad je jasný," řekla Čaputová. Dodala, že je oprávněné sankcemi pomáhat nastolení míru.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Zuzana Čaputová Katalin Nováková

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy