Příští francouzská letadlová loď bude opět na jaderný pohon

Prezident Francie Emmanuel Macron dnes představil podrobnosti k projektu příští francouzské letadlové lodi, bude mít jaderný pohon. Stavba začne na konci roku 2025, testy proběhnou v roce 2036 a do služby půjde v roce 2038, kdy nahradí stávající jadernou letadlovou loď Charles de Gaulle. Cena se odhaduje na sedm miliard eur (184,5 miliard korun), píší francouzská média.

Charles de Gaulle (vpravo)
doporučujeme

"Jaderná energie zůstane základním kamenem naší strategické autonomie. (...) Proto jsem se rozhodl, že budoucí letadlová loď, která bude sloužit naší zemi a námořnictvu, bude stejně jako Charles de Gaulle na jaderný pohon," uvedl Emmanuel Macron citovaný stanicí BFMTV. Podle agentury AP je volba jádra v souladu s francouzskou strategií na ochranu klimatu, protože jaderná loď má nižší emise než naftový motor.

Nové plavidlo bude vážit 70.000 tun a měřit 300 metrů na délku a 40 na šířku. Na jeho palubu se vejde 2000 členů posádky a 30 letadel, na horní palubě může v jednu chvíli stát až 25 strojů. Právě kvůli vzletu strojů má horní paluba v nejširším bodě 80 metrů, popisují letadlovou loď média.

Část vybavení lodi bude americké provenience. Sloužit by měla do roku 2080, píše agentura AP s odvoláním na poradce prezidenta Macrona. Vedle Francie mají 11 jaderných letadlových lodí ještě Spojené státy, dvě má Čína. Dvě britské letadlové lodě nejsou na jaderný pohon.

Macron v projevu také oznámil investici 500 milionů eur (13,1 miliardy korun) do průmyslu spojeného s jádrem a zvláštní fond na jeho modernizaci a na hledání možností, jak ukládat jaderný odpad, píše agentura AP. V sobotu v Paříži začne formou videokonference celosvětové setkání u příležitosti pěti let od podpisu pařížské klimatické dohody.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská pobočka WHO varovala před brzkým uvolňováním

28.01.2021 14:34 Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes varovala, že je příliš brzy na to, aby…

Německo naočkovalo dva miliony lidí. Očkovacím centrům chybí vakcíny

28.01.2021 14:20 Německo za měsíc od zahájení vakcinace proti nemoci covid-19 naočkovalo přes dva miliony lidí.…

Pfizer a BioNTech tvrdí, že je jejich vakcína účinná proti mutacím

28.01.2021 13:23 Vakcína Pfizer/BioNTech je podle svých výrobců účinná také proti britské a jihoafrické mutaci…

Muž, který pobodal ve Frankfurtu čtyři lidi, je na psychiatrii

28.01.2021 12:41 Útočníka, který v úterý ve Frankfurtu nad Mohanem zranil nožem čtyři lidi, převezli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama