Přiznal se k vraždě německého politika, teď bere zpátečku. Prý nestřílel

Němec Stephan Ernst, který je podezřelý z loňské vraždy politika Waltera Lübckeho, tvrdí, že člena vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) nezastřelil. Novinářům to dnes v hesenském Kasselu řekl jeho advokát Frank Hannig. Pravicový radikál se přitom k vraždě, která otřásla spolkovou republikou, v minulosti už přiznal.

Přidejte svůj názor

Pohřeb Waltera Lübckeho
doporučujeme

Ernst dnes vyšetřujícímu soudci podle svého právníka řekl, že v místě vraždy byl, smrtící výstřel ale vyšel z rukou Markuse H., který je v souvislosti s vraždou také ve vazbě. Oba podle něj chtěli politika Lübckeho zbraní jen zastrašit. Po hádce ale "vyšla střela".

V minulosti se prý Ernst k činu přiznal proto, že chtěl Markuse H. chránit - za což mu byla slíbena ochrana a finanční výhody pro jeho rodinu.

Pětašedesátiletý Lübcke, který byl vysoce postaveným úředníkem místní správy v Hesensku, byl zastřelen začátkem loňského června u svého domu v obci Wolfhagen. Do hledáčku vyšetřovatelů se kvůli činu rychle dostal právě Ernst, který byl německým úřadům známý kvůli svému dřívějšímu zapojení do pravicově extrémní scény a několika trestným činům. Na základě jeho výpovědi pak našli i střelnou zbraň.

Třiačtyřicetiletého Markuse H. zatkla policie také loni v červnu kvůli tomu, že měl zprostředkovat prodej zbraně, jíž byl Lübcke zavražděn. Jestli byl do případu zapojen tak, jak tvrdí Ernst, musí nyní objasnit vyšetřovatelé. Stopy Markuse H. ale na rozdíl od Ernstových na místě činu podle televize NDR nenašli.

Útoky na politiky se v Německu v posledních letech odehrávají stále častěji. K nejznámějším patří pokus o vraždu současné primátorky Kolína nad Rýnem Henriette Rekerové z roku 2015, při němž málem přišla o život, a útok nožem na starostu západoněmecké obce Altena Andrease Hollsteina (CDU) z roku 2017. V obou případech byl důvodem napadení postoj těchto politiků k migrační problematice. Tento motiv pro svůj čin dříve uváděl i Ernst.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharsko obvinilo tři Rusy z podobné kauzy jako Skripal

23.01.2020 20:33 Z pokusu o otrávení tří Bulharů před pěti lety obvinila bulharská justice tři ruské občany, na něž…

Koronavirus děsí Evropu. Odborníci jsou zmatení

23.01.2020 19:08 Odborníci zatím nevědí, jak pravděpodobný je přenos onemocnění koronavirem z Číny do Evropy. Dosud…

Brexit má zelenou. Královna podepsala zákon k dohodě

23.01.2020 18:58 Britský prováděcí zákon k brexitové dohodě vstoupil v platnost. Po schválení oběma komorami…

Uprchlíci: Vážné krizi nově čelí Belgie, zvažuje se neobvyklé řešení

23.01.2020 17:31 Stoupající počet lidí, kteří ze západobelgických pláží míří na gumových člunech do Británie, přiměl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama