Rakousko zpřísňuje lockdown. Zavřou se školy, zákaz vycházení bude nepřetržitě

Rakousko dnes dále zpřísnilo podmínky koronavirové uzávěry. Kromě prodejen potravin, lékáren či drogerií zavřou všechny obchody, školy přejdou na distanční výuku, vycházení bude omezeno nepřetržitě. Opatření začnou platit od úterý a trvat budou do 6. prosince. Podle agentury APA to dnes oznámil rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Vídeň
doporučujeme

Podle Kurze je důvodem ke zpřísnění skutečnost, že dosavadní restrikce dostatečně nezpomalily šíření epidemie covidu-19 v zemi. V některých spolkových zemích, jako jsou Korutany, Vorarlbersko či Horní Rakousy, roste počet nových případů nadále exponenciálně.

"I když si nikdo druhý lockdown nepřeje, je druhý lockdown jediným prostředkem, o němž spolehlivě víme, že funguje," citovala šéfa vlády agentura DPA. Návrh podoby zamýšlených opatření už dopoledne unikl do některých médií.

Kromě většiny obchodů budou muset zavřít také poskytovatelé osobních služeb. Týká se to například kadeřnictví, kosmetických salónů a masérů.

Opustit domov budou lidé smět po celý den pouze v nezbytných případech, jako je obstarání jídla či dalších základních potřeb, cesta do práce, péče o blízké osoby či zdravotní procházky.

Kancléř apeloval na obyvatele, aby se pokud možno setkávali pouze s jednou další osobou. "Každý společenský kontakt je příliš," řekl s tím, že pouze tak se podaří "zachránit" Vánoce a advent. Po plánovaném konci uzávěry budou školy a obchody otevřeny jako první, slíbil Kurz.

Rakousko 3. listopadu nařídilo uzavření gastronomických podniků, turistického ruchu a zrušilo kulturní akce. Zákaz vycházení platil dosud pouze od 20:00 do 6:00. Rychlému nárůstu počtu nakažených však tato opatření nezabránila. V pátek činil počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní 554,2. Kvůli zvyšujícímu se počtu hospitalizovaných vyjadřují lékaři obavy z kolapsu rakouského zdravotnictví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Trevíru muž úmyslně najel autem na pěší zónu. Pět mrtvých, mnoho…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa dnes vjelo auto na pěší zónu. Zemřelo pět lidí a nejméně…

Zdravotnický personál v Belgii utíká z nemocnic

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Jedna je dnes pekařkou, druhý se chce stát knihovníkem: oba za sebou zaklapli bránu nemocnice a…

Francie opět eviduje méně než 10.000 případů koronaviru

01.12.2020 21:28 Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 8083 nových případů koronavirové infekce, uvedla agentura…

V Rakousku začalo hromadné testování na koronavirus

01.12.2020 21:26 Aktualizováno Rakousko dnes zahájilo hromadné testování populace na koronavirus. Jako první na řadu přišli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama