Rakousko se přepočítalo. Indexace přídavků na děti cizinců úspory nepřinesla

Takzvaná indexace přídavků na děti pracujících cizinců, tedy jejich přizpůsobení úrovni obvyklé v zemi jejich původu, nepřineslo Rakousku očekávané úspory. Stát díky opatření loni ušetřil zhruba 62 milionů eur (přes 1,5 miliardy korun), zatímco předchozí pravicová vláda kancléře Sebastiana Kurze si od něj slibovala roční úsporu ve výši 114 milionů eur.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.
doporučujeme

Vyplývá to podle deníku Die Presse z parlamentní interpelace opoziční liberální strany NEOS. Dalším důsledkem je, že z práce v Rakousku odešlo například mnoho pečovatelek z východní části EU.

Na základě indexace dostávají lidé z jiných zemí Evropské unie, kteří pracují v Rakousku, od rakouského státu na děti žijící v jejich vlasti přídavky odpovídající životním nákladům v zemích původu. Výsledkem je především to, že pracovníci z chudších členských zemí včetně Česka či Slovenska dostávají od ledna na své děti žijící ve vlasti méně peněz, zatímco zaměstnanci ze skandinávských zemí, Nizozemska či Švýcarska, kterého se opatření rovněž týká, naopak více.

Dávky pro vymezenou skupinu dětí jsou "indexovány" od 1. ledna 2019. Loni se týkaly zhruba 137.100 dětí a vyplaceno podle nové úpravy bylo dohromady 213 milionů eur. V roce 2018, tedy před indexací, bylo vyplaceno 275 milionů eur 133.000 dětem žijícím v jiných státech EU s rodičem pracujícím v Rakousku.

Statistiky o tom, na kolik dětí ve které zemi se dávky vztahují, jsou podle Die Presse vedeny jen u rodin, kdy jeden z rodičů pracuje v Rakousku a druhý je s dítětem ve vlasti a nepracuje. V těchto případech náleží dětem přídavky v plné výši. Dohromady je jich 28.610 a z toho 9299 žije v Maďarsku, 4126 na Slovensku, 3152 v Rumunsku a 2686 v Německu. Mnoho takových dětí je i v Polsku, Slovinsku, Česku a Chorvatsku, píše rakouský list.

Kriticky se vůči indexaci staví Evropská komise, podle níž není opatření slučitelné s unijním právem. Zaměstnanci z jiných zemí, kteří platí rakouskému státu stejné odvody jako místní, musí také dostávat stejné dávky, argumentuje komise, která nyní musí rozhodnout, zda věc postoupí Soudnímu dvoru EU.

Indexace se týká hlavně mnoha pečovatelek ze zahraničí, které si Rakušané najímají vzhledem k tomu, že jejich služby jsou levnější než služby rakouských ošetřovatelek. "Myslím, že 3000 až 5000 Slovenek už to vzdalo," míní Klaus Katzianka, šéf agentury, která zprostředkovává zahraniční pečovatelky do Rakouska.

Vzhledem k "ostudnému" odměňování této práce ve výši kolem 2,50 eura za hodinu jsou pro ženy právě dávky na děti podle Katzianky často rozhodující. Katzianka rovněž podporuje Slovenku, která kvůli zkrácení dávek na děti přišla o 71,77 eura měsíčně, a obrátila se na rakouské soudy. Žaloba má dobré vyhlídky na úspěch, domnívá se vídeňský profesor práv Franz Marhold.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu za úterý přibylo 5453 případů koronaviru, vzrostl i počet obětí

01.04.2020 07:19 Německo v úterý potvrdilo nákazu koronavirem u 5453 lidí, celková bilance tak vzrostla na 67.366…

Rakousko zpřísňuje opatření proti koronaviru, je to téma i v SRN

01.04.2020 05:02 Svět pokračuje v boji proti pandemii nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavirus. V Japonsku, kde…

Jak fungují dezinformace o koronaviru? Vědec vysvětlil, proč lidé věří…

01.04.2020 00:01 NÁZOR - V dobách krize rezonují dezinformace, konstatuje Hugo Mercier v komentáři pro server The…

V zahraničí se píše o naštvaných Češích: Musí nosit roušky, ale vláda jim…

31.03.2020 22:03 Aktualizováno Česká republika je po čase opět středem pozornosti zahraničních médií. Internetová verze deníku The…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama