Rakouští politici v čele s Kurzem vyzývají k účasti na hromadných testech

Rakouští vládní politici vyzývají občany, aby se zúčastnili hromadného testování na koronavirus. Není o něj totiž zdaleka takový zájem, jaký čekali, informovala dnes agentura APA. Například ve Vídní, která má téměř dva miliony obyvatel, se od pátku do dnešního poledne nechalo otestovat jen 113.637 lidí. Tři testovací centra přitom zvládnou otestovat až 150.000 lidí denně.

Plošné testování po vzoru Slovenska začalo v Rakousku v pátek. Kromě hlavního města začaly jako první testovat i západní spolkové země Tyrolsko a Vorarlbersko. V nich už akce skončila a podle agentury APA se nechala dobrovolně otestovat asi třetina místních obyvatel. Ve Vídni se lze nechat zdarma otestovat až do neděle. Ve zbývajících spolkových zemích se začne testovat v následujících dnech.

Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes na tiskové konferenci Rakušany vyzval, aby se plošného testování zúčastnili. Přísná karanténní opatření, která v Rakousku platila od 17. listopadu do pondělí, sice podle něj zabrala, počty nových případů nákazy koronavirem jsou ale nadále "extrémně vysoké".

Podle Anschobera se dosud plošných testů zúčastnilo 566.000 lidí. Vídeň, Tyrolsko a Vorarlbersko mají přitom dohromady přes tři miliony obyvatel. Navíc byli po celé zemi testováni učitelé a policisté. Vláda před zahájením akce uváděla, že by za úspěch považovala šest milionů otestovaných. Rakousko má zhruba 8,9 milionu obyvatel.

Nákazu se při plošném testování podařilo odhalit u zhruba 2000 lidí. Plošné testování je podle ministra "perfektně" zorganizované, účast by ale mohla být vyšší. Každý, kdo se nechá otestovat, přispěje podle Anschobera k řešení koronavirové krize. V uplynulých dnech k účasti na testech opakovaně vyzýval i kancléř Sebastian Kurz.

Ministr zdravotnictví dnes zároveň připustil úvahy o finančních pobídkách. Rakouská média v posledních dnech spekulovala, že by lidé, kteří se nechají otestovat, mohli dostat až 50 eur. Pokud by tento příspěvek rakouská vláda skutečně schválila, vyplácel by se až v druhé vlně hromadného testování plánované v období po 8. lednu.

Za posledních 24 hodin přibylo v Rakousku 2932 případů infekce virem SARS-CoV-2. Anschober by chtěl, aby na konci příštího týdne byly počty nově nakažených denně menší než dva tisíce. Celkem se nákaza od počátku epidemie prokázala u více než 309.000 lidí. S covidem-19 v Rakousko zemřelo 4056 nakažených.

Související

Více souvisejících

Rakousko Sebastian Kurz Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy