RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve smyslu vzniku "federace dvou komunit a dvou zón s politickou rovností".

Rada též jednoznačně odsoudila postoj tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho "jednostranné aktivity, které jdou jednoznačně proti rezolucím (Rady)," informovala agentura AFP s odvoláním na diplomaty. Zatímco Řecko rezoluci uvítalo, Turecko kritiku odmítlo.

V červenci 1974 Turecko vyslalo na Kypr armádu v reakci na puč kyperských Řeků, podporovaných vojenskou juntou v Aténách. Ostrov je dodnes rozdělen, symbolem rozdělení je město Varoša.

"Rada bezpečnosti zdůrazňuje důležitost toho, aby se plně respektovaly a uplatňovaly její rezoluce, včetně převedení Varoši pod správu OSN," píše se v textu, který jménem Rady sepsala Británie. Deklarace měla být původně zveřejněna již ve středu, sdělil AFP nejmenovaný diplomat z OSN, ale Rada ještě následující dva dny pozměňovala formulaci textu, aby byl přísnější k Turecku a Erdoganovi.

Podle diplomatů byly pro zpřísnění textu zejména Indie a Čína. Dalšími stálými členy Rady jsou Francie, Británie a Spojené státy. Celkem dnes hlasovalo 15 států. Zpřísnění původní formulace je podle AFP neobvyklé, zpravidla se v průběhu jednání text zmírňuje, aby s ním souhlasil větší počet členů Rady bezpečnosti OSN.

Rada bezpečnosti také požaduje "okamžité stažení" a ukončení "všech změn prováděných od října 2020 ve Varoše".

Tureckokyperská vláda tento týden oznámila, že otevře část Varoši, předměstí Famagusty, veřejnosti, a umožní tak kyperským Řekům návrat do jejich nemovitostí po podání žádosti místním úřadů. Tím by navrátivší se kyperští Řekové museli uznat legitimitu tureckokyperské správy nad městem. Řecké ministerstvo zahraničí a vláda uznávané Kyperské republiky v jižní části ostrova v úterý oznámení označily za porušení mezinárodního práva. Vztahy obou stran se vyhrotily během Erdoganovy návštěvy Kypru.

Řecko v kyperském sporu podporuje řešení otázky rozděleného ostrova na základě federálního principu. Turecký prezident Erdogan ale při návštěvě Kypru nyní zopakoval, že řešením jsou pouze dva rovnocenné státy uznané mezinárodním společenstvím. Během návštěvy prohlásil, že "v jednáních nemůže nastat žádný pokrok, dokud se neuzná, že na ostrově budou dva národy a dva státy". Jednání o budoucnosti ostrova jsou ve slepé uličce od roku 2017.

Po invazi v roce 1974 museli kyperští Řekové Varošu opustit, ale legálně jim tam podle OSN stále patří pozemky či byty. Rezoluce OSN z roku 1984 zakázala osídlení Varoši kýmkoli jiným než jejími původními obyvateli a vyzvala k předání města pod správu OSN. Varoša byla před rozdělením Kypru vyhledávanou přímořskou destinací turistů i filmových celebrit, už roky je ale označována za "město duchů". Ještě nedávno tam směly volně vstoupit jen turecká armáda a bezpečnostní složky severního Kypru, až loni v říjnu otevřely místní úřady veřejnosti tamní pláže.

Související

Více souvisejících

OSN Recep Tayyip Erdogan Kypr

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy