Řecko ochromila stávka, chystá se vlna demonstrací

Atény i některá další řecká města dnes postihla stávka, která se dotýká zejména veřejné dopravy. Narušen je však podle agentury Reuters také například provoz bank. V Aténách či Soluni se před polednem chystají demonstrace, informoval deník Kathimerini. Odborové svazy protestují proti návrhům zákonů, jimž se chystá nová konzervativní vláda uvolnit pravidla na trhu práce. Odboráři se domnívají, že nová legislativa nepomůže snížit nezaměstnanost a že omezí pravomoce odborů.

Řecko
doporučujeme

Ochromen je dnes mimo jiné provoz metra v Aténách, kde má být po část dne přerušen i provoz autobusů a tramvají. Stávka se dotkne i příměstských vlaků kolem Atén i dalších železničních spojů v zemi. Zastaven je rovněž provoz trajektů osobní dopravy do přístavů v okolí Atén. V některých přístavech, například v Pireu, protestují i zaměstanci v terminálech nákladní dopravy. Ke stávce se připojili i někteří novináři.

Část řeckých odborů protestuje proti nové legislativě, kterou navrhuje vláda Kyriakose Mitsotakise a která má změnit například pravidla pro vyhlašování stávek, umožnit změny při uzavírání kolektivních smlouv či vytvořit registr odborů.

Odbory se obávají, že novinky, o nichž by měl parlament hlasovat už tento měsíc, oslabí odbory. Rovněž se domnívají, že nová opatření nepomohou snížit nezaměstnanost, která je nyní v Řecku nejvyšší ze zemí eurozóny a činí asi 17 procent. Proti návrhu je i největší řecký odborový svaz Všeobecná konfederace řeckých zaměstnanců (GSEE), který reprezentuje asi 2,5 milionu pracovníků.

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. Země od té doby prošla třemi záchrannými programy, z nichž poslední skončil loni v srpnu. Řecko je ale stále vysoce zadlužené a musí proto pokračovat ve fiskálních i dalších reformách. K uvolnění pracovního trhu vyzval Atény i Mezinárodní měnový fond (MMF), uvedla dnes agentura Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělská policie má pohotovost, očekává protesty v ulicích

26.09.2020 12:38 Policie ve španělském autonomním regionu Katalánsko má v těchto dnech pohotovost v očekávání…

Jourová se obává o osud demokracie, znepokojuje ji Maďarsko či Polsko

26.09.2020 12:01 Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová se obává o osud demokracie a práva v Evropské unii. V…

Denní počet nakažených se v Německu dál drží nad dvěma tisíci

26.09.2020 10:29 Počet nakažených koronavirem se v Německu dál drží nad hranicí dvou tisíc. Za posledních 24 hodin…

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva zranění, ministr ho má za…

25.09.2020 21:55 Aktualizováno Muž ozbrojený sekáčkem dnes nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama