Řecko ochromila stávka, chystá se vlna demonstrací

Atény i některá další řecká města dnes postihla stávka, která se dotýká zejména veřejné dopravy. Narušen je však podle agentury Reuters také například provoz bank. V Aténách či Soluni se před polednem chystají demonstrace, informoval deník Kathimerini. Odborové svazy protestují proti návrhům zákonů, jimž se chystá nová konzervativní vláda uvolnit pravidla na trhu práce. Odboráři se domnívají, že nová legislativa nepomůže snížit nezaměstnanost a že omezí pravomoce odborů.

Přidejte svůj názor

Řecko
doporučujeme

Ochromen je dnes mimo jiné provoz metra v Aténách, kde má být po část dne přerušen i provoz autobusů a tramvají. Stávka se dotkne i příměstských vlaků kolem Atén i dalších železničních spojů v zemi. Zastaven je rovněž provoz trajektů osobní dopravy do přístavů v okolí Atén. V některých přístavech, například v Pireu, protestují i zaměstanci v terminálech nákladní dopravy. Ke stávce se připojili i někteří novináři.

Část řeckých odborů protestuje proti nové legislativě, kterou navrhuje vláda Kyriakose Mitsotakise a která má změnit například pravidla pro vyhlašování stávek, umožnit změny při uzavírání kolektivních smlouv či vytvořit registr odborů.

Odbory se obávají, že novinky, o nichž by měl parlament hlasovat už tento měsíc, oslabí odbory. Rovněž se domnívají, že nová opatření nepomohou snížit nezaměstnanost, která je nyní v Řecku nejvyšší ze zemí eurozóny a činí asi 17 procent. Proti návrhu je i největší řecký odborový svaz Všeobecná konfederace řeckých zaměstnanců (GSEE), který reprezentuje asi 2,5 milionu pracovníků.

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. Země od té doby prošla třemi záchrannými programy, z nichž poslední skončil loni v srpnu. Řecko je ale stále vysoce zadlužené a musí proto pokračovat ve fiskálních i dalších reformách. K uvolnění pracovního trhu vyzval Atény i Mezinárodní měnový fond (MMF), uvedla dnes agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU doufá, že Británie odejde z EU na konci října

17.10.2019 19:26 Všechny členské země doufají, že Británie z Evropské unie odejde v aktuálním termínu, tedy k 31.…

Brexit se blíží? Lídři zemí EU dohodu posvětili

17.10.2019 18:46 Lídři zemí Evropské unie dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu ze společenství.…

Čaputová ukázala cestu, její úspěch dává naději, píše prestižní deník

17.10.2019 18:39 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová svým vítězstvím ve volbách a působením ve vrcholné politice…

Projde brexitová dohoda britským parlamentem? Rozhodne se v sobotu

17.10.2019 18:23 Dolní komora britského parlamentu schválila vládní plán mimořádného sobotního zasedání, na němž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama