Revoluce v německé SPD? O předsednictví usiluje 17 lidí

O křeslo předsedy německé sociální demokracie (SPD) se uchází sedmnáct členů strany. Oznámila to dnes jedna ze tří úřadujících předsedů Manuela Schwesigová. V osmi případech kandidují politici na předsednický post ve dvojicích - vždy jeden muž a jedna žena. Favoritem je zatím podle německých médií ministr financí Olaf Scholz, který se o vedení SPD uchází s málo známou braniborskou političkou Klarou Geywitzovou. Informovala o tom agentura DPA.

Přidejte svůj názor

Olaf Scholz
doporučujeme

Začátkem června se sotva po roce vzdala funkce předsedkyně SPD Andrea Nahlesová. Reagovala tak na propad strany ve volbách do Evropského parlamentu. O novém předsedovi či předsedech by mělo být jasno 26. října poté, co bude moci svůj hlas odevzdat všech 435.000 členů strany. Pokud v prvním kole nikdo nezíská nadpoloviční většinu, bude se hlasovat v kole druhém. Oficiálně budou nástupce či nástupci Nahlesové zvoleni na sjezdu na začátku prosince.

Termín pro podání přihlášek do stranického klání vypršel v neděli. Jedna ze tří úřadujících předsedů strany, Manuela Schwesigová, dnes oznámila, že se přihlásilo osm párů a jeden kandidát, který se chce o post předsedy SPD ucházet sám. Je jím bavorský poslanec Karl-Heinz Brunner, jemuž vadí, že je mezi uchazeči údajně příliš mnoho odpůrců pokračování vládní koalice SPD s konzervativní unií CDU/CSU, kterou vede kancléřka Angela Merkelová.

Favority klání jsou podle německého tisku ministr financí Olaf Scholz a Klara Geywitzová, která byla dosud braniborskou zemskou poslankyní, v nedělních regionálních volbách ale svůj mandát neobhájila. Oba jsou považováni za zastánce pokračování účasti SPD ve vládě.

Velkou šanci uspět mají podle médií také dolnosaský ministr vnitra Boris Pistorius a saská ministryně integrace Petra Köppingová či bývalý ministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans a poslankyně Saskia Eskenová. Z výrazných tváří strany se o předsednictví uchází i někdejší kandidátka na prezidentku Gesine Schwanová spolu s místopředsedou SPD Ralfem Stegnerem či státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth, který se spojil s bývalou ministryní pro rodinu Severního Porýní-Vestfálska Christinou Kampmannovou.

Ve středu začne v Saarbrückenu na západě Německa první z 23 regionálních konferencí, na kterých se kandidáti představí členské základně i veřejnosti. Poslední konference se uskuteční 12. října v Mnichově.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slováci si v ulicích připomněli vraždu Kuciaka

20.09.2019 21:16 Po více než půl roce dnes Slováci opět vyšli do ulic na shromáždění připomínající loňskou vraždu…

Statisíce lidí po celém světě demonstrovali proti klimatickým změnám

20.09.2019 19:23 Stovky tisíc lidí po celém světě dnes politikům svým protestem v ulicích měst ukázaly, že považují…

Evropská komise odpoví na žádost o zveřejnění dopisu Babišovi do konce…

20.09.2019 19:03 Evropská ombudsmanka posunula termín, do něhož měla Evropská komise odpovědět na její žádost o…

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama