Rezignovala politička spojovaná s Kočnerem. Lynč a svinstvo, řekla na rozloučenou

Státní tajemnice (náměstkyně) slovenského ministerstva spravedlnosti Monika Jankovská dnes ohlásila rezignaci. Učinila tak poté, co čelila tlaku na odchod v souvislosti s informacemi medií, že v minulosti čile komunikovala s podnikatelem obviněným z loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

Jankovská popírala, že by byla s podnikatelem Marianem Kočnerem v kontaktu, policie ji dříve ale zajistila mobilní telefon.

Kvůli kauze opozice vyvolala mimořádnou schůzi sněmovny s cílem odvolat premiéra Petera Pellegriniho.

"Neznám ho (Kočnera), nekomunikovala jsem s ním, ani přímo ani zprostředkovaně. Celý tento mediálně-politický cirkus se hluboce dotýká mé rodiny. Vzdávám se funkce státní tajemnice kvůli tlaku na mojí rodinu," řekla novinářům Jankovská. Podle ní šlo v kauze o její veřejnou popravu prostřednictvím mediálního lynče a celou záležitost označila za "svinstvo".

Jankovská uvedla, že po odchodu z pozice státní tajemnice se opět ujme funkce soudkyně, kterou měla pozastavenou zhruba osm let právě kvůli práci na ministerstvu spravedlnosti. Jankovská bude působit jako trestní soudkyně na bratislavském krajském soudu. Za bezpředmětný označila novinářský dotaz, zda její návrat do taláru nezhorší důvěryhodnost veřejnosti ve slovenskou justici.

Podle medií si Jankovská v minulosti vyměnila s Kočnerem prostřednictvím mobilního telefonu přes tisíc zpráv. Policie v srpnu Jankovské a několika dalším představitelům slovenské justice, včetně soudců, zajistila mobilní telefony. Jankovská tuto policejní akci označila za nepřiměřenou.

Premiér Pellegrini i ministr spravedlnosti Gábor Gál dříve uvedli, že k odvolání Jankovské z funkce na ministerstvu potřebují důkazy o jejích údajných vazbách na Kočnera. Na ministerstvo spravedlnosti ji navrhla nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie.

K odchodu Jankovskou naopak minulý týden vybídla prezidentka Zuzana Čaputová. Opozice kvůli kauze vyvolala mimořádnou schůzi sněmovny, na které chce prosadit vyslovení nedůvěry Pellegrinimu, byť sama na to dostatek hlasů nemá. Zatím ale není jasné, zda se nyní - po ohlášené rezignaci Jankovské - schůze svolaná na pátek uskuteční.

Obsah Kočnerovy komunikace prostřednictvím šifrované mobilní aplikace získali kriminalisté z jeho mobilního telefonu při vyšetřování vraždy Kuciaka. Jankovská tvrdila, že s Kočnerovým telefonem mohl někdo manipulovat.

Podle médií získané informace z Kočnerova mobilního telefonu ukazují, že podnikatel měl kontakty na politiky, vyšetřovatele či pracovníky justice. Média tvrdila, že Kočner v komunikaci s jinou osobou označil Jankovskou za svou opičku.

Letos kvůli kontaktům s Kočnerem nebo s další obviněnou v případu Kuciakovy vraždy už o funkci přišli dva náměstci slovenského generálního prokurátora.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Juncker: Divoký brexit přinese kontroly na irsko-irské hranici

22.09.2019 21:54 Pokud Británie opustí evropský blok bez dohody, bude Evropská unie trvat na kontrolách na hranici…

Ve Španělsku rozprášili gang, drogy pašoval po mořském dně. 32 zatčených

22.09.2019 20:54 Španělská policie dnes zatkla 32 lidí podezřelých z pašování velkého množství hašiše u města Tarifa…

Londýn zažil den bez aut, lidé jezdili na kole a cvičili jógu

22.09.2019 18:03 Britská metropole dnes zažila den bez aut. Automobily a autobusy například na slavném mostě Tower…

Jeden z nejhledanějších teroristů dopaden? V Řecku spadla klec

22.09.2019 16:29 Aktualizováno Řecká policie zadržela 65letého Libanonce, který je podezřelý z podílu na únosu amerického letadla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama