Bývalá slovenská politička Jankovská pomáhala Kočnerovi, píše tisk

Bývalá náměstkyně na slovenském ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská pomáhala kontroverznímu podnikateli Marianu Kočnerovi uspět v soudním sporu se soukromou televizí Markíza o proplacení jedné ze směnek. S odvoláním na informace z komunikace mezi Kočnerem a Jankovskou z let 2017 a 2018, kterou policisté zajistili v Kočnerově mobilním telefonu, to dnes na svém webu napsal list Denník N. Jankovská označila informace o její komunikaci s Kočnerem za podvrh.

Kočner byl letos v březnu obviněn, že si objednal loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka. V souvislosti se směnkami čelí Marian Kočner spolu s bývalým ředitelem Markízy Pavolem Ruskem obžalobě kvůli podezření, že je falšovali.

Monika Jankovská letos v září rezignovala na funkci státní tajemnice (náměstkyně) na ministerstvu spravedlnosti. Zdůvodnila to tlakem na svou rodinu poté, co jí policie a dalším pracovníků justice, včetně soudců, zabavila mobilní telefon. Tehdy odmítla informace médií, že byla v kontaktu s Kočnerem. Jankovská se v uplynulých dnech podle listu Sme vrátila jako soudkyně na bratislavský krajský soud, vzápětí ale ohlásila pracovní neschopnost.

Podle Denníku N Jankovská fungovala jako spojka mezi Kočnerem a soudkyní, která v případu jedné ze zmíněných směnek loni na jaře nakonec rozhodla v neprospěch Markízy, aniž vyhověla návrhu jejího právního zástupce na znalecké zkoumání směnek. Soudkyni stačilo vyjádření bývalého ředitele Ruska, který před soudem uvedl, že směnky podepsal, byť nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy. Jankovská ve zmíněném případu prý na Kočnerův pokyn radila soudkyni, jak má v případu rozhodovat, jaké důkazy připustí nebo kdy má vypsat líčení.

Kočner si podle listu opakovaně psal s Jankovskou o průběhu sporu s Markízou ohledně směnek a o postupu soudkyně, která ve věci rozhodovala. "Tak ať dělá, co má. Nebo skončí jako Kuciak," napsal prý Kočner.

Jankovská, kterou do funkce na ministerstvu spravedlnosti nominovala nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie, v reakci označila přepisy své údajné komunikace s Kočnerem za podvrh. Dodala, že pracuje na prvních krocích na svou obranu.

Ministr spravedlnosti Gábor Gál uvedl, že vyšetřovatelé by měli vznést obvinění, pokud jsou zmíněné přepisy komunikace součástí trestních spisů. Elitní slovenští prokurátoři dříve informovali, že při vyšetřování Kuciakovy vraždy získali poznatky o trestné činnosti představitelů státních orgánů.

Denník N uvedl, že Jankovská si vyměnila s Kočnerem přes 6000 zpráv, psali si také o soukromí a běžných pracovních záležitostech, které podle Denníku N odpovídají skutečnosti. Zveřejněná komunikace rovněž naznačuje korupci u slovenských soudů.

Loni slovenská policie obvinila Kočnera a Ruska z padělání směnek a soud v červnu poslal Kočnera do vazby. Soudní líčení v případu začalo letos v létě. Prokuratura podezírá Ruska a Kočnera, že zfalšovali čtyři směnky na téměř 69 milionů eur (1,8 miliardy Kč), jejichž proplacení vymáhala i od Markízy jedna z Kočnerových firem. Rusko podle prokurátora směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko na směnkách vystupuje jako dlužník a Markíza jako ručitel.

Související

Policie SR, ilustrační fotografie

Akce "Bouře". Slovenská policie potvrdila obvinění 13 soudců a Kočnera

Obvinění 13 soudců, dále jedné bývalé soudkyně a čtyř dalších osob oznámila slovenská policie po dnešní rozsáhlé razii. Zadržení čelí obvinění z korupce, maření spravedlnosti a z trestného činu zasahování do nezávislosti soudu. Mezi obviněnými v největší justiční kauze v novodobých dějinách Slovenska je podle svého advokáta také podnikatel Marian Kočner, který podle dřívějších informací komunikoval s představiteli slovenské justice a ovlivňoval rozhodování soudů.
Peter Pellegrini

Slovenský parlament jedná o návrhu odvolat premiéra, debata je bouřlivá

Slovenská sněmovna po předchozích obstrukcích koalice dnes zahájila mimořádnou schůzi o návrhu opozice vyslovit nedůvěru premiérovi Peteru Pellegrinimu, a tím i celé vládě. Opoziční strany dostatek hlasů v Národní radě na odvolání předsedy vlády nemají. Pellegrini v projevu před poslanci označil návrh za bezpředmětný a za směšný.

Více souvisejících

Monika Jankovská (kauza Kuciak/Kočner) Marian Kočner Slovensko TV Markíza Pavol Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy