Rozroste se EU o Albánii a Severní Makedonii? Tusk vyzval k jednání

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vyzval členské státy Evropské unie, aby podpořily zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií. Podle agentur Reuters a AP to řekl po jednáních s nejvyššími představiteli obou zemí ve Skopji a Tiraně.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Tusk
doporučujeme

Tusk se setkal nejprve ve Skopji se severomakedonským prezidentem Stevem Pendarovským a premiérem Zoranem Zaevem. Dal přitom najevo přesvědčení, že Severní Makedonie poté, co s Řeckem urovnala spor o svůj název, je už nyní připravená začít s EU přístupová jednání. Balkánská země podle něj udělala vše, co se od ní očekávalo, a nyní je řada na vedoucích činitelích unie.

Severní Makedonie je kandidátem EU od roku 2005, Řecko ale přístupová jednání zablokovalo kvůli letitému sporu se sousední zemí. Mnozí Řekové považují její původní název Makedonie za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Loni Atény a Skopje dospěly ke kompromisní dohodě, která problém řeší.

Po makedonské metropoli zavítal dnes předseda Evropské rady do Tirany, kde se setkal s předsedou tamní vlády Edim Ramou. Při této příležitosti podpořil i začlenění Albánie do EU, nicméně vyzval vedení země k pokračování reforem, k posílení vlády práva a k důslednému boji s korupcí a organizovaným zločinem.

"Přijetí Albánie a tohoto regionu do EU je v nejlepším zájmu celé Evropy. Protože Evropa nebude stabilní a bezpečná bez integrace celého Balkánu do EU. V sázce je naše společná budoucnost," zdůraznil Tusk.

Evropská komise již doporučila začít s Albánií a Severní Makedonií přístupová jednání. O tom, zda budou rozhovory zahájeny, by měla v říjnu rozhodnout Evropská rada.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odklad brexitu opět na stole, Johnson poslal žádost do Bruselu

20.10.2019 07:53 Předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že dostal od britského premiéra Borise Johnsona dopis s…

Jak bojovat s chudobou? Ekonomie zabředla do krize, zní z Británie

20.10.2019 00:01 NÁZOR - Práce ekonomů Esther Dufloové, Abhijita Banerjeeho a Michaela Kremera o chudobě si zaslouží…

"Máte na rukou krev." Salvini sepsul vládu kvůli uprchlíkům, Berlusconi si…

19.10.2019 21:57 Aktualizováno Italská pravice dnes pod heslem "Italská hrdost" na římském náměstí San Giovanni protestovala proti…

Brexit: Johnson utržil porážku, z EU přicházejí tvrdé reakce

19.10.2019 21:47 Aktualizováno Další odložení brexitu by nikomu neprospělo, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama