Salvini tepe italskou vládu, vyzval k předčasným volbám

Italská vláda podle šéfa protiimigrační strany Liga a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho nezvládá znovunastartování země po pandemii způsobené koronavirem a veškeré dění doprovázejí zmatky. Salvini proto vyzval k předčasným parlamentním volbám, uvedla agentura AFP.

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

Krajně pravicová Liga je nejpopulárnější stranou v Itálii, nyní se ale nachází v opozici. Koalice Ligy a Hnutí pěti hvězd (M5S) se loni rozpadla kvůli Salviniho snaze vyvolat předčasné volby. Šéf Ligy chtěl tehdy využít svých narůstajících volebních preferencí. Volby se ale nekonaly, protože M5S uzavřelo koalici s tehdy opoziční Demokratickou stranou (PD).

Italové budou letos na podzim hlasovat v regionálních volbách a rovněž v referendu o snížení počtu členů parlamentu. Přesné termíny hlasování zatím nebyly stanoveny. "Požádejme lidi, aby hlasovali rovněž o vládě, která vydrží pět let a přijde s jasnými nápady," uvedl Salvini v rozhovoru zveřejněném dnes v deníku La Stampa.

Vládní koalice premiéra Giuseppa Conteho by měla vládnout až do roku 2023, nicméně předčasné volby nejsou v zemi ničím neobvyklým, poznamenala AFP. "Tato vláda...musí skončit," dodal Salvini. Vnitřní boje v koalici podle něj současný kabinet paralyzují.

Exministr vnitra si získal popularitu zejména slibem zastavit migraci do Itálie z Afriky. Oblíbenost jeho strany ale postupně poklesla poté, co zemi na začátku letošního roku zasáhla pandemie covidu-19 a uprchlická krize přestala být tématem číslo jedna.

Loni v létě Ligu podporovalo okolo 35 procent voličů, nyní je to podle průzkumů asi 25 procent. Druhá nejoblíbenější je nyní vládní Demokratická strana s podporou kolem 20 procent voličů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: Na Slovensku po předchozím růstu ubylo nových případů

10.07.2020 10:48 Počet nových případů koronaviru na Slovensku ve čtvrtek po předchozím nárůstu na více než…

Sesuv skály v Rakousku si vyžádal tři mrtvé, dnes bylo vyproštěno tělo…

10.07.2020 09:56 Středeční sesuv skály v turisty oblíbené Medvědí soutěsce v jihorakouské spolkové zemi Štýrsko si…

Řecko schválilo zákon o demonstracích, tisíce lidí proti němu protestují

10.07.2020 07:23 Řecký parlament ve čtvrtek schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru…

Německá kontrarozvědka varuje před poskytováním dat Číňanům

09.07.2020 23:06 Německá kontrarozvědka dnes varovala zákazníky před poskytováním osobních dat čínským platebním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy