Šéf Pentagonu dorazil do sídla NATO. USA záleží na Evropě, ujišťoval spojence

Spojené státy budou evropské spojence informovat o případných přesunech svých jednotek na kontinentu. Své partnery v Severoatlantické alianci o tom podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga dnes ujistil americký ministr obrany Mark Esper, který dorazil na první osobní návštěvu do alianční centrály v Bruselu od vypuknutí pandemie covidu-19.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Mark Esper
doporučujeme

V době zvažovaných přesunů amerických jednotek v Evropě označil Stoltenberg Esperovu návštěvu za signál pokračující transatlantické spolupráce.

"Vítám, že USA konzultují (plány) se spojenci a zároveň dávají jasně najevo své pokračující silné zapojení v evropské bezpečnosti," řekl dnes Stoltenberg, který měl stejně jako Esper při příchodu na jednání na obličeji roušku. NATO od března nahradilo kvůli covidu-19 všechna fyzická jednání videokonferencemi a Esperova návštěva je prvním významnějším osobním setkáním od té doby.

zdroj: YouTube

Americký prezident Donald Trump v polovině června oznámil, že stáhne z Německa 9000 ze 34.500 vojáků, kteří tam dnes působí. Trump tím chce Berlín motivovat ke zvýšení výdajů na obranu, k němuž dlouhodobě evropské spojence tlačí. Němečtí politici nelibě nesli, že nebyli o jeho plánech dopředu informováni a neznají podrobnosti. Ty však zatím nejsou podle Pentagonu vyřešené.

Tento týden Trump po setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou doplnil, že část Američanů by mohla zamířit z Německa do Polska.

Esper dnes zdůraznil, že USA se budou i nadále snažit přesvědčit evropské partnery, aby dávali na obranu více peněz. Spojené státy financují zdaleka největší podíl aliančních výdajů a většina evropských zemí je stále vzdálena cíli dvou procent hrubého domácího produktu, k němuž se spojenci zavázali. Například německé výdaje se pohybují okolo jednoho procenta.

"V posledních letech jsme se pohnuli o kus vpřed, ale zbývá ještě hodně moc práce," prohlásil dnes v souvislosti s armádními rozpočty spojenců Esper. Několik zemí v posledních letech dvouprocentní hranice dosáhlo, další spojenci včetně Česka se jí však blíží jen pomalu. Některé vlády navíc dávají najevo, že kvůli koronavirové krizi budou muset jít investice do obrany dočasně stranou.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo opět hlásí přes 500 nově nakažených, počet obětí atakuje hranici…

02.07.2020 08:24 Německo dnes hlásí 503 nově potvrzených případů koronavirové infekce. Dohromady už jich eviduje 195…

Kapitánka lodi převážející migranty obvinila EU z toho, že chce, aby se…

01.07.2020 22:05 Aktualizováno Evropská unie se problematice migrantů v oblasti Středozemního moře nevěnuje dostatečně. V…

Němci doufají, že Kongres stažení amerických vojáků zablokuje

01.07.2020 21:10 Německé spolkové země Porýní-Falc a Bádensko-Württembersko spoléhají na to, že rozhodnutí…

Merkelová: EU se musí připravit i na to, že nebude dohoda s Brity

01.07.2020 18:53 Aktualizováno Německo i Evropská unie se podle kancléřky Angely Merkelové musí připravovat i na to, že se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy