Šéf světového sdružení lékařů: Koronavirus porazíme očkováním, pomáhá prevence

Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.

To, že viry přirozeně mutují, je samozřejmé, proto se takový vývoj týká i koronaviru. "U něj registrujeme přes 12.000 mutací, většina z nich se ale biologicky neprosadí," řekl Montgomery, který stojí i v čele Stálého výboru evropských lékařů (CMPE). "Některé jsou ale úspěšné, máme jihoafrickou mutaci, britskou nebo indickou. Mám velké obavy z toho, že vznikne varianta, která bude nejen vysoce infekční, ale která bude i více smrtící," uvedl.

Cestou, jak tomuto vývoji předejít, je omezení kontaktů. "Než bude dostatek očkování, než díky němu bude většina imunní, tak naše jediná šance je prevence. My musíme omezit kontakty, protože každý kontakt a každá infekce jsou rizikem," vysvětlil.

"Já také chci jako ostatní zpět svůj starý život, chci se procházet Berlínem a chci žít bez roušky, ale nyní to nejde," řekl. Sám se proto snaží jít v omezení kontaktů příkladem. Jako představitel předních lékařských organizací cestoval po celém světě, to se ale s příchodem pandemie změnilo. "Na poslední opravdové zahraniční cestě jsem byl v lednu 2020 v Kuvajtu. Od té doby jsem v Německu. Považuji totiž za nezodpovědné cestovat, pokud člověk není očkovaný, nebo pokud není imunní po předchozím překonání infekce," vysvětlil.

O vítězství nad pandemií díky vakcinaci nepochybuje. To, že ve světě vzniklo několik vakcín a tak rychle, vidí jako obrovský vědecký úspěch. "Ještě nikdy nebyla tak rychle vyvinuta očkovací látka, dosud to trvalo běžně deset let. Nejrychleji byla vakcína proti příušnicím, tam to trvalo čtyři roky," řekl.

Vakcíny proti covidu považuje za dobře snášené. "Relativně dobře snášené," dodal s tím, že výskyt skutečně vážných vedlejších účinků je minimální, a to i v případě preparátu od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Toto očkování je spojováno s výskytem trombóz. "Pokud bude mít skutečně vážné vedlejší účinky u milionu očkovaných deset lidí, tak z milionu neočkovaných, kteří se nakazí, může zemřít okolo 20.000 lidí," vysvětlil. Počet lidí, kteří odmítají očkování, je podle něj ale stále ještě veliký, ačkoli se snižuje.

Jasný názor na ruskou vakcínu Sputnik V, která v Evropské unii ještě nezískala povolení, ale Montgomery nemá, protože mu chybí potřebná data. "Vznikla ve výzkumném středisku Nikolaje Gamaleji, které je velice vyhlášené. A Rusové byli vždy dobří v prevenci a ve vakcínách. Očkování, které se dostávalo z Ruska do Německé demokratické republiky, bylo lepší než to v západním Německu," uznal. "Nevíme ale, v jakém množství může být Sputnik produkován a v jaké čistotě, jsou o tom rozdílné informace a názory. Vidíme také, že Sputnik je používán jako politický nástroj, kdy je místo imunizace vlastní populace raději vyvážen," zmínil pochybnosti o ruské látce.

Montgomery s novináři hovořil i o tom, jak stanovovat hranice pro karanténní opatření. "Já jsem lékař, takže to hodnotím ze zdravotnického pohledu. Politik vedle zdravotnického hlediska musí brát ohled také na hospodářské dopady. Nutné je mít na paměti i sociálně-psychologické následky, nesmíme zapomínat na děti," řekl.

V Německu jsou karanténní předpisy svázány se sedmidenním průměrem nových případů na 100.000 obyvatel. "Tato hodnota si prošla zajímavým vývojem," řekl. Vše podle něj začalo debatou, kdy je nutné kontakty omezit, aby bylo možné účinně šíření nákazy trasovat. Původně se hovořilo o hranici 30 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. "Na jednání zemských premiérů s kancléřkou Angelou Merkelovou ale tato hranice byla bez jakéhokoli vědeckého zdůvodnění zvýšena na 50," řekl. Mezitím byly stanoveny vyšší hodnoty pro různé fáze omezení. "Tohle všechno jsou ale jen politické hodnoty. Neexistuje žádné odborné zdůvodnění, odkdy by jaké číslo mělo platit. Žádný zlatý vzorec nemáme, ale limity potřebujeme," řekl.

Proto podle Montgomeryho nelze vše řídit jen sedmidenním průměrem nebo reprodukčním číslem. "Sedmidenní průměr nám říká, jak je aktuálně infekce rozšířená. Reprodukční číslo udává, kolik lidí se infikuje," řekl. Dbát je ale při zavádění karanténních opatření nutné i na sledování zátěže zdravotnictví a na hospodářské dopady, což opět staví do středu zájmu prevenci. "A prevence je základ," dodal.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy