Situace v Belgii je kritická. Za měsíc nebudou lůžka na JIP, pokud epidemie nezpomalí

Kapacita jednotek intenzivní péče v Belgii se vyčerpá do poloviny listopadu, pokud se bude koronavirová nákaza šířit současným tempem. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura AP. Belgie je z hlediska nynějších přírůstků nakažených po Česku druhou nejvíce postiženou zemí v Evropě.

Země dnes oznámila 7360 nových případů nákazy za posledních 24 hodin. Veškeré další epidemické ukazatele se v posledních týdnech zhoršují, což se odráží i na vzrůstajícím počtu hospitalizovaných i úmrtí s covidem-19. Momentálně je v péči lékařů 1621 osob, 281 z nich na jednotkách intenzivní péče. Na 33 lidí za poslední den zemřelo, celková bilance úmrtí tak stoupla na 10.244.

"Dosáhneme maximální kapacity 2000 lůžek na JIP do poloviny listopadu, pokud bude pokračovat takovýto nárůst," uvedl podle serveru Le Soir mluvčí krizového centra pro boj s covidem-19 Yves Van Laethem. "Tomuto scénáři se musíme rozhodně vyhnout." Podle Van Laethema bylo do nemocnic v uplynulém týdnu přijato každý den v průměru 152 pacientů, což je nárůst o 80 procent. Počet úmrtí se zvýšil o 56 procent.

"Ukazuje to sílu tohoto exponenciálního nárůstu," řekl. "Začíná pomalu, po troškách roste a končí explozí."

V uplynulém týdnu zavedla Belgie řadu omezujících opatření, která mají šíření nákazy zpomalit - počítá s lokálními uzávěrami, zavřením barů v Bruselu alespoň na měsíc a omezením sportovních aktivit ve vnitřních prostorách. Zdravotní odborníci vyzvali občany, aby omezili sociální kontakty a používali trasovací aplikaci Coronalert, kterou si do svých telefonů stáhlo přibližně milion lidí.

"Stále nenadešel čas na panikaření, nejsme ve stejné situaci jako v březnu a dubnu. Přísnější opatření pomohou křivku zploštit," uklidňuje Van Laethem.

Belgie s 11,5 miliony obyvatel je co do rychlosti šíření nákazy po Česku momentálně druhou nejvíce postiženou zemí v Evropě. V uplynulém týdnu denně přibývalo v průměru na 5000 infikovaných, což představovalo nárůst o 93 procent v porovnání s předchozím týdnem.

V České republice se od začátku epidemie nakazilo téměř 130.000 lidí a zemřelo přes 1100 lidí. Za poslední den tu úřady registrovaly 8325 případů infekce. Kapacita více než 4000 lůžek intenzivní péče je v současnosti naplněná zhruba ze čtvrtiny.

Související

Více souvisejících

Belgie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy