Slovenská vláda se hádá kvůli řešení epidemie. Matovič vyzval Sulíka k demisi, padl i vulgarismus

Slovenský premiér Igor Matovič dnes po předchozích sporech ohledně postupu při řešení koronavirové krize vyzval šéfa menší koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka k demisi na funkci ministra hospodářství a nazval ho idiotem. Sulík v reakci nejprve uvedl, že Slovensko má nyní větší problémy než řešit citové rozpoložení Matoviče, příspěvek na sociální síti pak podle médií smazal.

Igor Matovič (OLaNO)

Nejnovější střet premiéra a Sulíka nastal kvůli nákupu antigenních testů, který ministr hospodářství podle Matoviče nedokázal zajistit včas.

"Jemu jsou ty životy a zdraví ukradené. Nemohu se na to dívat. Může změnit zákon, aby nakoupil testy za dva dny. (...) Je to na jeho demisi, byl bych rád, aby ji podal ještě do Vánoc," řekl Matovič emotivně v rozhovoru s redaktorem Rádia Expres.

Podle ústavy návrh na odvolání ministra může podat i premiér a hlava státu je povinna předsedovi vlády v této věci vyhovět.

Sulík už dříve tvrdil, že konkrétní zadání na nákup testů dostal od ministerstva zdravotnictví až na pátý pokus a že i z důvodu dodržení zákona testy mohou být dodány až v lednu. Sulík také odmítl požadavek premiéra připravit ze dne na den novelu příslušného zákona, která by proces obstarání testů zrychlila.

Matovič a Sulík se dostali do střetu již dříve v tomto roce kvůli karanténním omezením. Šéf liberální strany SaS Sulík například na jaře na rozdíl od Matoviče prosazoval rychlejší uvolňování karanténních omezení. Během druhé vlny koronaviru zase Sulík vyjádřil podivení nad tím, že v méně rizikových regionech z hlediska koronaviru musejí být zavřeny restaurace, zatímco v nejvíce postižených oblastech zůstávají otevřeny kostely.

Matovič stál za plošným otestováním obyvatel Slovenska, které země uskutečnila na přelomu října a listopadu, a takovéto testování označil za způsob, jak se vyhnout celostátní karanténě. Podle odborníků po hromadném otestování obyvatel, které odhalilo tisíce nakažených, neučinily slovenské úřady potřebné kroky k potlačení pandemie. V poslední době počty nakažených začaly v zemi rychleji stoupat, země proto od nadcházející soboty omezí volný pohyb lidí.

Slovenská média opakovaně upozorňovala, že Matovič v souvislosti s koronavirovou krizí kritizoval nejen Sulíka, ale i prezidentku a nejpopulárnější političku v zemi Zuzanu Čaputovou. Hlava slovenského státu před podzimním testováním obyvatel na koronavirus upozornila na nedostatky při jeho přípravě a na začátku prosince vybídla Matoviče, aby zvážil, zda se nevzdá řízení koronavirové krize. Upozornila, že stát potřebuje lidi motivovat, uklidňovat a ne je strašit a vyhrožovat.

V uplynulých měsících klesla nejen popularita Matoviče, ale i jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které se ziskem 25 procent hlasů vyhrálo parlamentní volby. Podle posledního průzkumu veřejného mínění preference OLaNO klesly na 11 procent a hnutí v popularitě předběhla i Sulíkova SaS. Matovič se do vysoké politiky dostal v roce 2010, kdy byl zvolen poslancem parlamentu právě na kandidátní listině SaS.

Pandemie covidu-19 v Rumunsku paralyzovala zdravotnický systém

23.10.2021 20:02 Pandemie covidu-19 paralyzovala zdravotnický systém v Rumunsku. Všechna lůžka na odděleních…

Polskou hranici s Běloruskem hlídá před migranty přes 7000 vojáků a…

23.10.2021 12:09 Polskou hranici s Běloruskem střeží před ilegálním pronikáním migrantů více než 7000 pohraničníků,…

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Související:

Právě se děje

reklama