Slovenská vláda se hádá kvůli řešení epidemie. Matovič vyzval Sulíka k demisi, padl i vulgarismus

Slovenský premiér Igor Matovič dnes po předchozích sporech ohledně postupu při řešení koronavirové krize vyzval šéfa menší koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka k demisi na funkci ministra hospodářství a nazval ho idiotem. Sulík v reakci nejprve uvedl, že Slovensko má nyní větší problémy než řešit citové rozpoložení Matoviče, příspěvek na sociální síti pak podle médií smazal.

Igor Matovič (OLaNO)
doporučujeme

Nejnovější střet premiéra a Sulíka nastal kvůli nákupu antigenních testů, který ministr hospodářství podle Matoviče nedokázal zajistit včas.

"Jemu jsou ty životy a zdraví ukradené. Nemohu se na to dívat. Může změnit zákon, aby nakoupil testy za dva dny. (...) Je to na jeho demisi, byl bych rád, aby ji podal ještě do Vánoc," řekl Matovič emotivně v rozhovoru s redaktorem Rádia Expres.

Podle ústavy návrh na odvolání ministra může podat i premiér a hlava státu je povinna předsedovi vlády v této věci vyhovět.

Sulík už dříve tvrdil, že konkrétní zadání na nákup testů dostal od ministerstva zdravotnictví až na pátý pokus a že i z důvodu dodržení zákona testy mohou být dodány až v lednu. Sulík také odmítl požadavek premiéra připravit ze dne na den novelu příslušného zákona, která by proces obstarání testů zrychlila.

Matovič a Sulík se dostali do střetu již dříve v tomto roce kvůli karanténním omezením. Šéf liberální strany SaS Sulík například na jaře na rozdíl od Matoviče prosazoval rychlejší uvolňování karanténních omezení. Během druhé vlny koronaviru zase Sulík vyjádřil podivení nad tím, že v méně rizikových regionech z hlediska koronaviru musejí být zavřeny restaurace, zatímco v nejvíce postižených oblastech zůstávají otevřeny kostely.

Matovič stál za plošným otestováním obyvatel Slovenska, které země uskutečnila na přelomu října a listopadu, a takovéto testování označil za způsob, jak se vyhnout celostátní karanténě. Podle odborníků po hromadném otestování obyvatel, které odhalilo tisíce nakažených, neučinily slovenské úřady potřebné kroky k potlačení pandemie. V poslední době počty nakažených začaly v zemi rychleji stoupat, země proto od nadcházející soboty omezí volný pohyb lidí.

Slovenská média opakovaně upozorňovala, že Matovič v souvislosti s koronavirovou krizí kritizoval nejen Sulíka, ale i prezidentku a nejpopulárnější političku v zemi Zuzanu Čaputovou. Hlava slovenského státu před podzimním testováním obyvatel na koronavirus upozornila na nedostatky při jeho přípravě a na začátku prosince vybídla Matoviče, aby zvážil, zda se nevzdá řízení koronavirové krize. Upozornila, že stát potřebuje lidi motivovat, uklidňovat a ne je strašit a vyhrožovat.

V uplynulých měsících klesla nejen popularita Matoviče, ale i jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které se ziskem 25 procent hlasů vyhrálo parlamentní volby. Podle posledního průzkumu veřejného mínění preference OLaNO klesly na 11 procent a hnutí v popularitě předběhla i Sulíkova SaS. Matovič se do vysoké politiky dostal v roce 2010, kdy byl zvolen poslancem parlamentu právě na kandidátní listině SaS.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama