Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V, potvrdil premiér

Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti koronaviru. První zásilku z objednaných celkově dvou milionů dávek dopravilo dnes letadlo slovenské armády do Košic. Na košickém letišti to oznámil slovenský premiér Igor Matovič. Potvrdil tak dřívější informace ČTK, že Slovensko patrně koupilo zmíněnou očkovací látku, která dosud nebyla registrována unijní lékovou agenturou EMA.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví večer uvedlo, že vakcína se v zemi bude používat na základě výjimky udělené ministrem zdravotnictví Markem Krajčím. Tento krok podle ministra umožní o 40 procent zrychlit očkování, který brzdí nedostatek vakcín. O dodávky ruské vakcíny do Česka dříve požádal prezident Miloš Zeman svého ruského kolegu Vladimira Putina.

Ruský fond přímých investic, který se podílí na výrobě Sputniku V, mezitím vydal prohlášení, podle něhož se Slovensko stalo druhou zemí Evropské unie (po Maďarsku) a 39 zemí světa, která dala souhlas s použitím tohoto očkovacího preparátu.

Matovič prosazoval nákup Sputniku V ještě v únoru, byť udělení souhlasu vlády k takovému kroku zablokovala nejmenší vládní strana Za lidi. Její šéfka a vicepremiérka Veronika Remišová se vyslovila pouze pro nákup vakcín registrovaných v EU a uvedla, že na použití neregistrované očkovací látky postačuje výjimka od ministra zdravotnictví. Sputnik V už dříve začalo z členských zemí EU používat Maďarsko.

"Jsem zcela otevřen kterékoliv vakcíně, která se bude na Slovensku používat. Nemám nejmenší problém se nechat očkovat i Sputnikem. Ještě jsem se nerozhodl," řekl Matovič na novinářský dotaz, zda by si sám vybral ruskou vakcínu. Dodal, že navzdory koupi Sputniku V klíčová část očkování proti koronaviru proběhne v zemi vakcínami, které pro státy EU nakoupila Evropská komise.

Krajčí uvedl, že očkování Sputnikem V začne na Slovensku nejdříve za dva týdny, vakcína bude nejprve zkontrolována. Při očkování dostane zájemce postupně dvě dávky. Očkovaný bude muset podepsat, že byl informován o tom, že Sputnik V není v EU registrován.

Podle Matoviče dvě dávky Sputniku V stojí 19,95 dolaru (zhruba 430 korun), a jsou tak levnější než už používané očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Řekl také, že do Ruska mezitím odletělo další letadlo a pak bude následovat ještě jeden let tak, aby bylo z Ruska dovezeno dohromady 200.000 dávek vakcíny. V březnu by mělo následovat dalších 400.000 dávek a zbytek objednávky pak do konce letošního června.

Účast premiéra při dodávce ruské vakcíny kritizoval šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok, kterého do vlády nominovala menší strana Svoboda a solidarita. Věnovat politickou pozornost neregistrované vakcíně není podle Korčoka na místě.

Předseda slovenské vlády dříve obhajoval nákup Sputniku V špatnou epidemickou situací v zemi a tím, že podle průzkumu veřejného mínění by se v případě použití ruské vakcíny nechalo na pětimilionovém Slovensku očkovat o 300.000 obyvatel více.

Slovensko se podobně jako jiné členské země EU potýká s nedostatkem vakcín, v současnosti Bratislava používá jen očkovací látky s registrací od EMA. Dosud bylo v zemi pod Tatrami alespoň první dávkou očkováno přes 305.000 lidí, tedy více než pět procent populace.

O dodávky Sputniku V se zajímá také Česko. Prezident Zeman o ni po dohodě s premiérem Andrejem Babišem požádal šéfa Kremlu a podle víkendového zpravodajství televize CNN Prima News řekl, že ruská vakcína by mohla do Česka dorazit v nejbližší době.

Související

Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

očkování Slovensko Rusko Igor Matovič (OLaNO)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 35 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy