Slovensko má za sebou úvodní fázi plošného testování. Odhaleno téměř 5600 nakažených

Úvodní fáze plošného testování Slováků na koronavirus, která se od pátku do neděle konala ve čtyřech epidemií nejvíce postižených okresech na severu a východě země, odhalila 5594 infikovaných. To jsou bezmála čtyři procenta z celkového počtu 140.945 obyvatel, jež test absolvovali.

Covid-19, ilustrační foto

Novinářům to dnes řekl slovenský premiér Igor Matovič. Zároveň vyjádřil vděk obyvatelům i těm složkám státu, které se na testování podílely. Zahájení projektu sice provázely lokální organizační problémy či chybějící personál, potíže se ale podle předsedy vlády podařilo odstranit už v první den akce.

zdroj: YouTube

Od plošného testování obyvatel, které se na konci tohoto týdne uskuteční na celém Slovensku, si vláda slibuje odhalení ohnisek nákazy a zpomalení šíření koronaviru. Účast na testech byla dobrovolná, negativní výsledek je ale podmínkou pro využití několika výjimek z platného výrazného omezení volného pohybu osob. Ve zmíněných čtyřech regionech bez testu nyní nesmí lidé ani do zaměstnání.

"Klobouk dolů před lidmi z jedné či druhé strany. Klobouk dolů před ozbrojenými silami, v jejichž režii se (úvodní fáze) konala. Klobouk dolů před příslušníky policejního sboru, hasičského sboru, všemi zdravotními pracovníky, (klobouk dolů) před starosty a primátory," uvedl Matovič.

K plošnému testování obyvatel úřady využily antigenní testy, které jsou sice méně přesné než v laboratořích používané PCR testy, umožňují ale zjistit výsledek už za zhruba čtvrt hodiny. Matovič upozornil, že antigenní testy dokážou odhalit jen přibližně 30 až 40 procent infikovaných, a to ty, u nichž se covid-19 plně rozvinul.

Do testování se mohli zapojit nejen obyvatelé okresů, kde se testy konaly. Ministerstvo obrany původně odhadovalo, že test by mohlo absolvovat přes 180.000 osob. Dnes úřady tvrdily, že poslední odhady možné účasti byly na úrovni 155.000 lidí, a to i s ohledem například na samostatné testování lidí v domovech seniorů.

Matovič večer během jednání ústředního krizového štábu řekl, že původně ohlášené celostátní testování obyvatel na koronavirus se nakonec uskuteční o nadcházejícím víkendu, původně bylo naplánováno i na pátek. Premiér očekává účast kolem 80 až 90 procent obyvatel a odhalení desítek tisíc infikovaných. Ti by následně měli setrvat deset dnů v karanténě.

"Máme šanci se vyhnout úplnému lockdownu a být vzorem pro ostatní země, které hledají odpovědi a nevědí, jak z toho (šíření nákazy) ven," uvedl Matovič. Právě celoplošné testování by podle slovenských politiků mohlo pomoci tomu, aby se země vyhnula celostátní karanténě, takzvanému lockdownu.

Příští týden pak úřady rozhodnou, zda se v zemi definitivně uskuteční i dříve oznámené druhé kolo celoplošného testování. Tato největší logistická akce svého druhu si vyžádá nasazení odhadem tisíců lidí, kromě jiného vojáků, zdravotníků či policistů. Ministr obrany Jaroslav Naď řekl, že zkrácení doby testování si vyžádaly personální a logistické důvody. Dodal, že Slovensko jedná s vládami několika zemí ohledně pomoci Bratislavě se zajištěním materiálu a personálu na testování, bude-li to potřebné. V úvahu podle něj připadá využití několik stovek patrně vojenských zdravotníků z ciziny.

Počet potvrzených případů koronaviru na Slovensku hlavně od začátku října výrazněji roste. V sobotu denní přírůstek poprvé přesáhl hranici 3000 infikovaných; v tomto počtu nejsou zahrnuty výsledky z plošného testování. Země postupně zavedla několika karanténních opatření a od soboty prozatím do konce tohoto týdne platí v zemi výrazné omezení volného pohybu osob.

Premiér Matovič už dříve řekl, že omezení by se změněnými podmínkami mohla trvat ještě další dva týdny.

Sedmidenní incidenční číslo je v Německu na rekordu od května

24.10.2021 11:19 Sedmidenní incidenční číslo v Německu poprvé od poloviny května překročilo hodnotu 100. Institut…

Rakousko zvažuje, že vstup do hotelů či restaurací umožní jen očkovaným

24.10.2021 09:48 Neočkovaní lidé mohou být v Rakousku vystaveni novým restrikcím, jestliže se budou dál zvyšovat…

Pandemie covidu-19 v Rumunsku paralyzovala zdravotnický systém

23.10.2021 20:02 Pandemie covidu-19 paralyzovala zdravotnický systém v Rumunsku. Všechna lůžka na odděleních…

Polskou hranici s Běloruskem hlídá před migranty přes 7000 vojáků a…

23.10.2021 12:09 Polskou hranici s Běloruskem střeží před ilegálním pronikáním migrantů více než 7000 pohraničníků,…

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Související:

Právě se děje

reklama