Slovensko po plagiátorských kauzách upraví odebírání titulů, inspirovalo se českým zákonem

Vysoké školy na Slovensku budou moci podle předlohy zákona odebrat budoucím absolventům studia vysokoškolský titul, pokud se prokáže, že závěrečnou práci nebo její část student nevypracoval samostatně. ČTK o tom dnes informovalo slovenské ministerstvo školství, podle kterého se na obsahu nového zákona shodly všechny čtyři koaliční strany.

Igor Matovič (OLaNO)
doporučujeme

Premiér Igor Matovič i šéf parlamentu Boris Kollár dříve čelili nařčení médií a opozice z plagiátorství při psaní svých diplomových prací.

"Návrh novely zákona je inspirován českým vysokoškolským zákonem. Rozhodování o titulech bude na vysoké škole podle principu 'kdo uděluje, ten odnímá'. Za vysokou školu bude jednat rektor, návrh ale musí podat poradní komise," uvedlo slovenské ministerstvo. Dodalo, že na rozdíl od České republiky bude jinak upraveno složení zmíněné komise, ve které by měl být i právník.

Koalice má ve sněmovně dostatek hlasů, aby návrh prosadila. Podle ministerstva školství by nová pravidla měla vstoupit v platnost na začátku příštího roku a vztahovat se budou až na budoucí absolventy vysokých škol.

"Zkušenost z posledních měsíců nás přinutila zamyslet se, jak nově nastavit systém. Vyvození osobní zodpovědnosti zůstává na každém individuálně. My jsme se ovšem rozhodli připravit systém, díky kterému bude do budoucna jasné, zda došlo k porušení pravidel a pokud ano, nebudou pochybnosti, kdo může sporně získaný titul provinilcům odebrat," uvedl místopředseda sněmovny Juraj Šeliga z nejmenší vládní strany Za lidi. Ten dříve kritizoval Kollára i Matoviče v souvislosti s jejich plagiátorskými kauzami.

Kollár i Matovič podle dřívějších informací slovenských medií opisovali ve svých diplomových pracích, aniž řádné citovali použité zdroje. Podobné kauze čelil v roce 2018 i Kollárův předchůdce v čele sněmovny Andrej Danko.

V České republice lze podle novely z roku 2016 odebrat titul do tří let od ukončení studia. České školy k tomuto kroku přistupovaly spíše zřídka. Například Univerzita Karlova kvůli plagiátorství předloni rozhodla o odejmutí dvou magisterských titulů jednomu absolventovi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama