Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s testem

Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení. Potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus je nově až na výjimky potřeba také pro cesty do práce či do přírody. Výrazné omezení volného pohybu osob bude podle dřívějšího rozhodnutí vlády platit prozatím do 7. února.

Opatření se vztahuje i na cizince. Čeští turisté již od loňského září zpravidla potřebují při cestách na Slovensko test na koronavirus, pokud se chtějí po příjezdu vyhnout karanténě.

Zpřísnění zákazu vycházení v pětimilionové zemi pod Tatrami souvisí s plošným testováním obyvatel na koronavirus, které po devíti dnech skončilo v úterý. Podle premiéra Igora Matoviče testy odhalily 36.547 infikovaných, tedy 1,24 procenta z téměř 2,95 milionu zúčastněných. Podíl odhalených nakažených byl vyšší než při podobné akci na přelomu loňského října a listopadu, kdy test podstoupilo 3,6 milionu lidí.

Kromě cest do práce nebo do přírody je využití i některých dalších výjimek ze zákazu vycházení podmíněno testem na koronavirus. Ten je v situaci trvajícího uzavření většiny prodejen potřebný také na cesty k výdejnám zboží objednaného přes internet, dále k cestám do ciziny, při návštěvě úřadů, bank a pošt. Naopak i bez testu lze vyrazit na nákup potravin a dalšího nezbytného zboží.

Slovenská policie ohlásila, že se se zaměří na kontrolu dodržování nových pravidel zákazu vycházení. Úřad hlavního hygienika nařídil, aby potvrzení o testu na koronavirus u vstupu do svých objektů vyžadovali například zaměstnavatelé a úřady.

Hromadné testování obyvatel Slovenska na koronavirus se zopakuje ve zhruba polovině okresů, ve kterých byl podíl zjištěných infikovaných nejvyšší. Podle platného nařízení vlády totiž od středy 3. února nebude už v těchto regionech platit potvrzení o testu na koronavirus z předchozího kola testování.

Po předchozím celostátním testování na Slovensku kleslo množství nových případů koronavirové infekce, ale od začátku prosince počty nakažených začaly výrazněji stoupat. Podle odborníků úřady po plošném otestování otálely s dalšími opatřeními včetně karanténních omezení, která země zavedla až před vánočními svátky.

Související

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Více souvisejících

Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy